شرکت ویاست (Viasat) طی درخواستی از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا FCC مانع پرتاب ماهواره های بعدی استارلینک شده است. این شرکت آمریکایی درخواست کرده تا پیش از ارسال ماهواره های بعدی یک بررسی کامل زیست محیطی از ابر فلکی ایجاد شده توسط اسپیس ایکس که به سرعت در حال رشد است انجام گیرد.

به نقل از نوپیام، ویاست به طور رسمی از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا درخواست کرده تا مجوز بعدی اسپیس ایکس را تا ۲۷ آوریل به تاخیر بیندازد. در حال حاضر اسپیس ایکس حدود ۱۶۰۰ ماهواره در مدار دارد. آخرین دسته ماهواره‌های استارلینک شامل ۵۲ ماهواره جدید بود که در پانزدهم ماه می در مدار زمین قرار گرفت. این دسته از ماهواره ها آخرین گروه از ماهواره های مجوز دار اسپیس ایکس بوده و این شرکت طبق این مجوز ۱۵۸۴ ماهواره در مدار ۵۵۰ کیلومتری زمین قرار داده است.

ویاست از این کمیسیون درخواست کرده تا پیش از ارائه مجوز جدید نسبت به اثرات زیست محیطی دستگاه های موجود در مدار زمین بپردازد. از ۱۶۰۰ ماهواره استارلینک حدود ۷۰۰ ماهواره در ماه ژانویه به فضا پرتاب شده است. پرتاب بعدی از مرکز فضایی کارناوال فلوریدا و در تاریخ ۲۶ می توسط فالکون ۹ انجام خواهد گرفت. این سیزدهمین پرتاب استارلینک در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

شرکت ویاست مستقر در کالیفرنیا که خدمات پهنای باند را از مدار زمین(GEO) ارائه می کند قبل از صدور مجوز و به استناد قانون سیاست ملی محیط زیست (NEPA) از FCC درخواست کرده تا پیش از ارسال گروه بعدی ماهواره ها یک بررسی زیست محیطی انجام گیرد. پیش از این نیز بسیاری از ستاره شناسان نگرانی خود را در مورد استفاده از ماهواره ها و ایجاد یک صورت فلکی و تاثیر آن بر مشاهدات تلسکوپ ها ابراز کرده بودند.

اگرچه اسپیس هنوز به درخواست های داده شده پاسخی نداده اما ویاست اعلام کرد قصد دارد در صورت رد درخواست وی توسط FCC درخواست خود را به دادگاه استیناف منطقه کلمبیای آمریکا ارسال خواهد کرد.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =