دیابت نوع دوم در کودکان و نوجوانان به این دلیل ایجاد می شود که بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهد. این دیابت با دیابت نوع اول متفاوت بوده و پانکراس به تولید انسولین ادامه می دهد. دیابت نوع دوم با اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی ارتباط دارد.

دیابت در کودکان و نوجوانان مسئله ای است که بیشتر جوامع با آمار رو به رشد آن مواجه هستند. دیابت ملیتوس یا دیابت شیرین یک نوع بیماری است که در آن بدن نمی تواند انسولین تولید یا از آن استفاده کند. انسولین هورمون مهمی است که به گلوکز اجازه ورود به سلول ها را می دهد. وقتی چنین اتفاقی می افتد، گلوکز همچنان در جریان خون می ماند. این مقادیر زیاد از گلوکز در نهایت به بافت ها آسیب می زنند. ضمناً سلول ها به انرژی نیاز دارند و به همین دلیل، دیابت می تواند یک بیماری جدی و خطرناک باشد.

دو نوع دیابت وجود دارد:

دیابت نوع اول و دیابت نوع دوم

طی سال های اخیر، شاهد افزایش تعداد موارد ابتلا به دیابت بوده ایم. این واقعیت ارتباط قابل توجهی با سبک زندگی ما و افزایش موارد چاقی دارد. در واقع، دیابت در کودکان و نوجوانان عملاً از نظر علائم شبیه دیابت در افراد بزرگسال است؛ اما از نظر چرایی و چگونگی ایجاد آن، تفاوت هایی وجود دارد.

علت دیابت در کودکان و نوجوانان چیست؟

همان طور که گفتیم، به طور کلی دو نوع دیابت وجود دارد. دیابت نوع اول دیابتی است که در آن پانکراس انسولین تولید نمی کند، در حالی که در دیابت نوع دوم، بافت های بدن فرد نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند و به همین دلیل انسولین نمی تواند به درستی عمل کند. دیابت در کودکان و نوجوانان، علت ها و ریسک فاکتورهای خاص خودش را دارد. ابتدا دیابت نوع اول را کمی بیشتر توضیح می دهیم.

ارتباط میان چاقی و دیابت پیچیده است. به طور خلاصه می توان گفت وقتی فرد اضافه وزن دارد، پانکراس او نیاز به تولید انسولین بیشتری دارد تا بتواند گلوکز را به سلول ها انتقال بدهد. همین باعث می شود سلول ها حساسیت خود را نسبت به مولکول های انسولین از دست داده و مقاومت به انسولین ایجاد کنند

دیابت نوع اول

دیابت نوع اول به این دلیل به وجود می آید که سلول ها در سیستم ایمنی به سلول های تولیدکننده ی انسولین حمله ور می شوند. سلول های تولیدکننده ی انسولین در پانکراس هستند. وقتی چنین اتفاقی می افتد، بدن نمی تواند انسولین مورد نیازش را بسازد. این بیماری مزمن است. در واقع، یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در کودکان، دیابت نوع اول می باشد. دیابت نوع اول معمولاً به دلایل ژنتیکی ایجاد می شود. پزشکان عقیده دارند در این بیماری یک مؤلفه بزرگ ژنتیکی نقش دارد؛ اگر پدر یا مادر دیابت داشته باشند، احتمال اینکه فرزندشان نیز دچار این عارضه شود بسیار بیشتر است.

دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم در کودکان و نوجوانان به این دلیل ایجاد می شود که بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهد. این دیابت با دیابت نوع اول متفاوت بوده و پانکراس به تولید انسولین ادامه می دهد. دیابت نوع دوم با اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی ارتباط دارد.

ارتباط میان چاقی و دیابت پیچیده است. به طور خلاصه می توان گفت وقتی فرد اضافه وزن دارد، پانکراس او نیاز به تولید انسولین بیشتری دارد تا بتواند گلوکز را به سلول ها انتقال بدهد. همین باعث می شود سلول ها حساسیت خود را نسبت به مولکول های انسولین از دست داده و مقاومت به انسولین ایجاد کنند.

عوارض دیابت در کودکان و نوجوانان چیست؟

دیابت در کودکان و نوجوانان می تواند پیچیده تر از دیابت در بالغین باشد. کسی که در دوران کودکی یا نوجوانی دچار دیابت می شود، احتمال اینکه طی زندگی خود به بیماری های دیگری نیز مبتلا شود به طور چشمگیری افزایش می یابد. مثلاً دیابت نوع اول با افزایش احتمال ابتلای فرد به بیماری های خودایمنی ارتباط دارد.

ضمناً دیابت با بیماری های قلبی و عروقی، نوسانات وزنی و البته عوارض حاد مرتبط است. در میان این عوارض، حملات هیپوگلیسمی (افت قند خون) ناشی از کتواسیدوز دیابتی بسیار قابل توجه است؛ اما پیچیده ترین جنبه ی دیابت در کودکان و نوجوانان، عوارض فیزیولوژیکی آن است. ابتلا به این بیماری ها باعث تغییراتی در زندگی اجتماعی و اعتمادبه نفس آن ها می شود. به خصوص اینکه درمان با انسولین سبب افزایش وزن فرد نیز می شود.

دانشمندان تخمین می زنند تقریباً نیمی از کودکانی که دیابت آن ها تشخیص داده شده، دچار مشکلات اضطراب و افسردگی اند. زیرا این کودکان به دلیل سن کم، دچار استرس قابل توجهی مرتبط با کنترل شرایط خود می شوند، چه از جهت تغذیه و چه از جهت درمان بیماری شان. یعنی آن ها نمی توانند یک دوران کودکی نرمال و بدون دغدغه داشته باشند.

ضمناً تصوری که این بچه ها از بدن خود دارند در این سنین بسیار مهم است. به همین دلیل، لازم است به این کودکان و نوجوانان کمک شود تا اعتمادبه نفس خود را حفظ و تقویت کنند. آن ها باید یاد بگیرند خودشان را همان طور که هستند بپذیرند و عوارض ناشی از بیماری خود را درک کنند.

دیابت در کودکان و نوجوانان…

همان طور که گفتیم دیابت از نظر علائم و درمان، در کودکان و بزرگسالان مشابه است و بیشتر موارد ریشه ژنتیکی دارند. اما با توجه به افزایش اضافه وزن و چاقی در کودکان، تعداد موارد ابتلا به دیابت نوع دوم رو به افزایش است.

باید بدانید که هر چند دیابت یک بیماری جسمی است اما در سنین کودکی و نوجوانی، دیابت می تواند مشکلات روحی و روانی زیادی ایجاد کند، مثلاً اضطراب و اختلالات خلقی. به همین دلیل، افراد دچار دیابت به حمایت روحی و روانی نیز نیاز دارند.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =