این روزها به خاطر کرونا و آموزش های آنلاین دسترسی کودکان به فضاهای اینترنتی بیشتر شده است و افراد سودجو نیز برای تجاوز به حریم و زندگی و ذهن آنها آماده اند. حال والدین چگونه می توانند این فضا را کنترل کنند؟ در این مطلب به آن پرداخته شده است.

فضای مجازی / این روزها به خاطر کرونا و آموزش های آنلاین دسترسی کودکان به فضاهای اینترنتی بیشتر شده است و افراد سودجو نیز برای تجاوز به حریم و زندگی و ذهن آنها آماده اند. حال  والدین چگونه می توانند این فضا را کنترل کنند؟ در این مطلب به آن پرداخته شده است.

در عصری هستیم که دست هر کودک، دانش‌آموز و دانشجویی یک گوشی یا  تبلت است.

به گزارش رکنا ؛کودکان از سنین پایین با این دستگاه‌ها آشنا می‌شوند و شاید در شروع فقط جنبه‌های بازی و سرگرمی برایشان داشته باشند ولی در ادامه باید تکالیف مدرسه را انجام دهند، پروژه‌های کلاسی را پیاده‌سازی و با ده‌ها اپلیکیشن یادگیری و مفید کار کنند.

این دستگاه‌ها به اینترنت متصل می‌شوند و در کنار مزایا و کاربردهای مفید خود، می‌توانند خطرساز و تهدیدکننده ظاهر شوند. آسیب و دغدغه‌ای که برای والدین و پدر و مادر بسیار مهم است و استرس‌زا می‌شود.

خوش‌بختانه، این روزها تعداد زیادی اپ اندروید و آی‌او‌اس در فروشگاه‌های اپلیکیشن‌ها وجود دارد که می‌تواند مدت زمان استفاده از صفحه‌نمایش‌ها را محدود و برخی سایت‌ها یا نرم‌افزارها را فیلتر و بلوکه کند.

پدر و مادرها می‌توانند با نرم‌افزارهای کنترل والدین روی وب‌گردی فرزندشان نظارت داشته باشند و مجموعه قوانین برای استفاده از اینترنت و سرویس‌های مختلف وضع کنند.

در اینجا می‌خواهیم ۱۰ نرم‌افزار برتر سال ۲۰۱۹ در حوزه کنترل والدین با رویکرد مناسب برای کاربردهای مختلف را معرفی کنیم:

بهترین اپلیکیشن رایگان کنترل والدین: Google Family Link

یک برنامه کامل و رایگان کنترل والدین برای پلتفرم‌های اندروید و iOS است. ضمن اینکه می‌تواند موقعیت فرزندان شما را در هر لحظه تعیین کند (البته برای دستگاه‌های اندرویدی)؛ می‌تواند اپ‌های استفاده شده را نیز ردیابی و گزارش دهد.

می‌توانید تعیین کنید فرزندتان در طول روز چه مدت زمانی از صفحه‌نمایش استفاده یا چه محتواهایی را مشاهده کند. راه‌اندازی و تنظیمات اولیه آن مقداری طول می‌کشد ولی پس از آن یک ابزار خارق‌العاده برای مدیریت فعالیت‌های کودکان و فرزندان در فضای مجازی است (دانلود نسخه اندروید و iOS).

بهترین اپلیکیشن رایگان ردگیری کودک: KidLogger

KidLogger یک ردیاب کودک فوق‌العاده و ابزار کنترل والدین کامل برای افرادی است که نمی‌خواهند در ماه هزینه‌ای برای چنین اموری بپردازند.

این سرویس می‌تواند دستگاه اندرویدی، آی‌او‌اس، مک و ویندوزی فرزند شما را ردگیری و موقعیت آن را به گزارش کند یا مصرف اینترنت، وب‌گردی، مدت زمان استفاده از صفحه‌نمایش، تماس‌های تلفنی و غیره را مانیتور و به شما نشان دهد.

شما می‌توانید در این نرم‌افزار به طور خاص و موردی، مثلا، مدت زمان استفاده از بازی‌های ویدیویی را محدود کنید. همین‌طور، امکان بلوکه کردن برخی از اپ‌ها یا رکورد چت‌های اسکایپ وجود دارد.

نسخه iOS در ردگیری موقعیت فرزند با محدودیت‌هایی روبرو است ولی پس از اینکه قابلیت اتصال به GPS را فعال کردید؛ می‌توانید روی گوگل مپس موقعیت کودکتان را ببینید و به طور آنلاین دنبال کنید (برای دانلود نسخه‌های مختلف این اپلیکیشن روی پلتفرم‌های مختلف به بخش دانلود سایت KidLogger مراجعه کنید).

بهترین اپلیکیشن نظارت والدین: Qustodio

 

یکی از محبوب‌ترین اپ‌های نظارت والدین است. این اپ در پلتفرم‌های مختلفی مانند آی‌او‌اس، اندروید، ویندوز، مک و حتی کیندل در دسترس است. والدین می‌توانند گزارش‌های روزانه‌ای درباره استفاده کودک از برنامه‌ها و مدت زمان آن‌ها بگیرند.

می‌توانند انواع فیلترهای پیشرفته محدودکننده و کنترل‌کننده محتوا را تعریف کنند یا اینکه تایم اسکرین‌های انعطاف‌پذیری به برنامه بدهند. امکان انتخاب مرورگر های وب برای نظارت بر وبگردی وجود دارد (دانلود نسخه‌های مختلف از روی سایت Qustodio).

بهترین اپلیکیشن رایگان ردیاب گوشی تلفن همراه: PhoneTracker

 

برنامه PhoneTracker با استفاده از سرویس جی‌پی‌اس اسمارت‌فون‌های اندرویدی و iOS را ردگیری می‌کند. یک برنامه کامل و رایگان ردیاب گوشی است و نصب آن بیشتر از چند ثانیه طول نمی‌کشد.

با دو کلیک می‌توان شماره تلفن اعضای خانواده یا دوستان را به نرم‌افزار اضافه و اطلاعات مربوط به آن‌ها را در داشبورد مشاهده کرد. وضعیت هر فرد اضافه شده در یک نقشه کوچک نشان داده می‌شود ولی با ضربه زدن روی نقشه، باز شده و به طور کامل موقعیت آن نمایش داده خواهد شد. امکان بزرگنمایی یا کسب اطلاعات بیشتر درباره موقعیت افراد وجود دارد. (دانلود نسخه اندروید و iOS).

بهترین اپلیکیشن کنترل والدین اندروید: ESET

بسیاری از نرم‌افزارهای کنترل والدین روی اندروید اجازه استفاده از تمام ویژگی‌ها را به طور رایگان نمی‌دهند و شما باید مشترک شوید و هزینه بپردازید. ولی اپ ESET یک غافل‌گیری بزرگ در این زمینه است.

به راحتی این نرم‌افزار را دانلود و روی گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید تا با مجموعه‌ای وسیع از ابزارها، امکانات و قابلیت‌ها برای مانیتور کودک، ایجاد محدودیت در استفاده از اپ‌ها یا نصب اپ جدید از روی گوگل‌پلی روبرو شوید.

اپلیکیشن ESET تمام ویژگی‌های یک برنامه کنترل والدین را دارد به اضافه اینکه می‌توانید روی چند دستگاه نصب و همگام‌سازی کنید. همین‌طور، می‌توانید گزارش‌های فعالیت کودک را روی وب‌سایت ESET نیز مشاهده کنید (دانلود نسخه اندروید).

بهترین اپلیکیشن تایم اسکرین: RealizD

یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها در اندروید و iOS برای فهمیدن مدت زمان استفاده از اسمارت‌فون و اپلیکیشن‌ها!

نه تنها این اپ به طور دقیق و تحلیلی به شما می‌گوید در طول روز، هفته و ماه چقدر از دستگاه خود استفاده کردید؛ بلکه مشخص می‌کند چند بار سراغ اسمارت‌فون یا تبلت خود رفتید و چه مدت زمانی میان هر بار مراجعه به دستگاه صرف شده است.

دانلود، نصب و استفاده از اپلیکیشن RealizD برای یک دستگاه رایگان است ولی اگر والدین می‌خواهند روی همه دستگاه‌های آن‌ها نصب شود؛ باید عضو این سرویس شوند (دانلود نسخه اندروید و iOS).

بهترین مسدودکننده محتوا: OpenDNS FamilyShield

 

یک سرویس رایگان است که مانع از دسترسی همه افراد به اینترنت شما می‌شود. اما استفاده ویژه آن‌ها برای کنترل دسترسی کودکان، فرزندان بزرگ‌تر و دیگران به برخی محتواهای نامناسب روی اینترنت است.

هنگامی که برای اولین بار این سرویس را راه‌اندازی و تنظیم می‌کنید؛ به طور خودکار تنظیمات امنیتی آن روی هر دستگاه اعضای خانواده اعمال شده و تفاوتی نمی‌کند با اسمارت‌فون، تبلت یا کامپیوتر شخصی به اینترنت وصل شوند.

نکته مهم دیگر این است که OpenDNS FamilyShield یک اپلیکیشن قابل نصب روی دستگاه‌های اندرویدی یا iOS نیست؛ بلکه یک سرویس تحت وب رایگان است که می‌تواند دسترسی به محتواهای آنلاین را کنترل و محدود کند.

بهترین اپلیکیشن برای گیمرهای نینتندو سوئیچ: Nintendo Switch Parental Controls

اپ رایگان و اختصاصی شرکت نینتندو برای نصب روی دستگاه‌های اندرویدی و iOS است که به نینتندو سوئیچ متصل می‌شوند. این برنامه مشخص می‌کند چه افرادی اجازه بازی دارند؛ چه بازی‌هایی را می‌توانند اجرا کنند و چقدر بازی کنند.

تمام اطلاعات به شکلی ساده و قابل فهم در این برنامه نمایش داده می‌شوند. مانیتور بازی‌های ویدیویی اجرا شده در آن بسیار راحت است و نظارت بر مدت زمان بازی کودکان فوق‌العاده ساده می‌شود.

قدرت واقعی این اپلیکیشن در محدودسازی مدت زمان استفاده از نینتندو سوئیچ طی روز است. با صرف چند ثانیه می‌توانید کنسول سوئیچ نینتندو را در زمان‌های خاصی مانند آخر شب قفل کنید (دانلود نسخه اندروید و iOS).

بهترین اپلیکیشن برای گیمرهای ایکس‌باکس: Microsoft Family Features

مایکروسافت مجموعه‌ای از ابزارهای رایگان کنترل والدین طراحی کرده است تا پدر و مادرها بتوانند نظارت کاملی روی فعالیت فرزندشان در ویندوز ۱۰ و کنسول ایکس‌باکس داشته باشند.

این اپلیکیشن به طور دقیق مشخص می‌کند هریک از اعضای خانواده چقدر می‌توانند آنلاین بازی کنند و به چه بازی‌هایی دسترسی داشته باشند. همین‌طور، فیلترهایی دارد تا کودکان در مرورگر وب مایکروسافت اچ یا اینترنت اکسپلورر وارد وب‌سایت‌های غیرمجاز نشوند.

البته، این ابزار مسدودکننده شاید در ویندوز ۱۰ زیاد کاربردی نباشد چون می‌توان از مرورگرهای وب دیگر استفاده کرد ولی در کنسول ایکس‌باکس مفیدتر است. پروفایل هریک از اعضای خانواده را می‌توان از روی وب‌سایت مایکروسافت یا اپلیکیشن‌ها تنظیم کرد (دانلود نسخه اندروید و iOS).

بهترین گزینه برای گیمرهای پلی‌استیشن: Family on PSN

پلی‌استیشن ۴ یک اپلیکیشن مستقل برای کنترل فرزندان و مواردی مانند تعریف تایم اسکرین ندارد اما ویژگی‌ها و تنظیماتی در این کنسول بازی هست که اجازه می‌دهند والدین کنترل و نظارت بیشتری بر فعالیت فرزندان داشته باشند.

این تنظیمات در مسیر Settings > Parental Controls/Family Management > Family Management قرار دارند. پس از فعال کردن این تنظیم، می‌توان تعریف کرد در طول روز چقدر از این کنسول استفاده شده و در بازه‌های چه ساعت‌هایی باشد.

افزون بر این، می‌توان رتبه‌بندی سنی برای بازی‌های ویدیویی، رسانه‌های دیجیتالی، دیسک‌های DVD و Blu-ray تنظیم کرد تا هر زمان بچه‌ها در خانه تنها بودند؛ شما آرامش داشته باشید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 9 =