قبل از اینکه به صورت لیست وار این ۹ عادت رو توصیف کنم باید به حیاتی ترین و اصلی ترین موضوعی که همیشه فراموش می کنیم و اغلب از عدم توجه به این جایگاه آسیب می بینیم اشاره داشته باشم. چیزی که همیشه فراموش کرده ایم می تواند نکته بهبود شرایط زندگی ما باشد ، بیدار شدن صبحگاهی می باشد و شاید با خود بگوییم ما صبح تا شب درگیر کار هستیم و نیاز به استراحت داریم ولی باید باور داشته باشیم اصلی ترین زمان برای استراحت و یا در اصلاح ریست شدن بدن و روان ما همان سحرخیزی می باشد.

عادت های که در این پست می خواهم اشاره کنم در واقع بر اساس مشاهدات متوالی و تاثیراتی که بروی خودم دیده ام ارائه خواهم داد و به این موضوع ایمان پیدا کرده ام که خستگی از زندگی روزمره و نیز نامید شدن حتی از موارد بسیار کوچک و ایجاد ناراحتی روحی از مشکلات احمقانه هر لحظه مرا به سمت سستی و خستگی و عدم کنترل زندگی سوق می دهد برای این منظور تصمیم گرفتم که تغییر را تجربه کنم تا برای رسیدن به اهدافی که در ذهن متصور شده ام گامی بردارم.

مثل هر تغییری ذات انسان شروع به مقابله آن می کند ولی این شما هستید که با ایمان به اخذ نتیجه مطلوب پای کار می ایستید تا بتوانید زندگی خود را متحول کنید.

عادت های روزانه ، میزان موفقیت شما را تعیین می کنند.

لیست زیر را جدی بگیرید و سعی کنید با عمق وجود به دریافت انرژی و شادی از موارد ذکر شده توجه نمائید.

۱ جلسه ورزش کردن

هر روز خود را با یک الی دو ساعت ورزش آغاز کنید فرقی ندارد این ورزش در باشگاه ورزشی یا با استفاده از وسایل ورزشی موجود در پارک ها و مراکز ورزشی باشد اصلی ترین موضوعی که در انجام ورزش وجود دارد ایجاد شادی و نشاط و انرژی صبح گاهی در شما می باشد و ذهن و روان شما را برای گرفتن تصمیمات معقول تر آماده می سازد.

با ورزش صبحگاهی شما

  • به پیشرفت توسعه فردی خود کمک کرده اید
  • استرس های ناشی از فعالیت های ذهنی را کاهش داده اید
  • تصمیمات بهتر را در موقعیت های حساس اخذ کرده اید.

به شما قول می دهم با ورزش روزانه می توانید از شر چاقی ، دیابت ، و امراض قبلی و حتی سرطان خلاصی بیابید.

با ورزش کردن سلول های شما رشد مناسبی خواهند داشت و چهره و اندام شما جوان خواهد بود و نیز بدن خود را در مقابل هر نوع بیماری ایمن می کنید.

۲ ساعت قبل از خواب استفاده از وسایل ارتباطی ممنوع

اگر کمی با هم رو راست باشیم حتما شما هم به مانند من از افرادی هستید که گوشی موبایل و یا تبلت اصلی ترین رفیق شما در هنگام بیدار شدن از خواب و یا زمانی که می خواهید به رختخواب بروید است و همیشه این مورد را نیز تجربه کرده اید که مطالب و یا موضوعات که در هنگام بیدار و یا خوابیدن در کوشی و یا تبلت به صورت ناگهانی مشاهده کرده اید تصمیم شما برای خوابیدن و یا بیدار شدن را دچار اختلال می کند.

تحقیقات علمی نشان داده اشعه آبی ، سفیدی که از هر نوع وسایل الکترونیکی همچون موبایل ، تبلت و لب تاپ ساطع می شود که برای ذهن انسان مضر می باشد و از آزاد شدن هرمونی به نام ملاتونین در مغز ممانعت می کند .

اگر توجه کرده باشید زمانی که در سینما و یا منزل مشغول مشاهده فیلم می باشیم و اغلب محیط اطراف تاریک می باشد بیشترین تمرکز ما بروی منبعی نوری می باشد که به صورت مستقیم به چشم ما می تابد که این فرایند در طولانی مدت می تواند دلیل بیشتر بیماری گردد.

۳ وعده غذای سالم و مغذی

از کودکی خوردن یک صبحانه سالم که غنی از پروتئین است توصیه اکید شده استیک صبحانه عالی متابولیسم را برای شروع روز کنترل می کند و همچنین باعث می شود که شما در طول روز تا وعده بعدی زیاد گرسنه نمانید و بعد از بیدار شدن انرژی کافی برای شروع فعالیت داشته باشید. سبزیجات پخته شده به طور عمده میوه های پهن برگ ، میوه های آبدار به هیدارته شدن بدن شما کمک شایانی داشته و بیشتر عناصر ضروری را تامین می کند همیشه سعی کنید غذای غنی از فیبر داشته باشید که می تواند راهی عالی برای تجزیه چربی های بدن باشد. سعی کنید از چربی های ترانسفر استفاده کنید. که اغلب در غذاهای فرآوری شده یافت می شوند،که در لیست مواد خوراکی دارای کلمه هیدورژنه است. یکی دیگر از مهمترین و سخت ترین چیزایی که باید از آن اجتناب کرد استفاده از قند بخصوص شکر می باشد. قبول دارم که عدم استفاده از شیرین کننده ها دشوار است ولی می توانید قند سفید خود را با نیشکر، عسل یا شکر قهوه جایگزین کنید. در ابتدا اصولا بیشتر افراد با حذف قند و شکر مخالفت می کنند ولی در نهایت با تمرین جایگزینی موارد فوق طعم و ذوق خود را برای استفاده از شیرین کننده های طبیعی بهبود می بخشید

۴ بار در روز حرکات کششی و استراحت

این مسله بسیار مهم و قابل توجه که در طول روز براثر فعالیت های شغلی و نیز تنش های ناشی از کار ذهن و جسم خسته شده و نیاز به تجدید قوا دارد ، همیشه فراموش می شود زیرا که عادت داشته ایم به صورت مستمر فعالیت خود را ادامه دهیم و دست از کار کشیدن و یا استراحت کوتاه مدت را به نوعی پرت شدن حواس می پنداریم.

  • خندیدن با صدای بلند
  • تعریف کردن موضوعی شاد و جوک
  • چت و گفتگو با آشنایان و یا خانواده
  • مطالعه موردی مطالب دارای انرژی مثبت و تاثیر گذار

مواردی که اشاره شد می تواند مدت زمانی را شاید باعث حواس پرتی کند و شما را از محیط کاری دور نماید ولی با انجام این کار اتفاقا تمرکز شما برای ادامه کار افزایش می یابد زیرا که تنش های ناشی از فعالیت ذهنی باعث استهلاک شده و شاید خلق و خوی شما را نیز تغییر دهد.

انجام حرکت های کششی حتی اگر بروی ضندلی خود هستید می تواند در ازاد شدن انرژی های که با فعالیت مکانیکی به صورت گرمایی در میان مفصل ها تولید شده آزاد شود و از فرسودگی اندام شما جلوگیری نماید و نیز برای ایجاد آرامش و احساس رضایت در روح و روان شما حیاتی می باشد.داشتن ذهینت مثبت گرا و مثبت اندیشی به بهبود زندگی شما بسیار کمک می کند.

اگر مثبت اندیش باشید می توانید سخترین کارهای دنیا را به راحتی انجام دهید

۵ عده مصرف میوه و سبزیجات

شاید با خواندن این تیتر با خود بگوید ” مگه چه خبره ۵ وعده این همه میوه یا سیزجات از کجا بیارم” ولی باید این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که ما برای سلامت جسم و روح خود تصمیم به پیروی از این فرایند کرده ایم و مسله دیگر نیز باید بدانید نیاز نیست از میوه و سبزیجات خاصی استفاده نماییم می توان از میوه های کم کالری که دارای فیبر و مواد مغذی است استفاده نمود به طور مثال ، کرفس ، گوجه فرنگی ، سیب ، انگور ، پرتغال ، نارنگی و تره تازه ، نعناع ، ریحان ، ترپ سفید ، جعفری و … که به راحتی در منزل و حتی در سبزی فروشی ها به وفور و قیمت پائین یافت می شود.

9772538f 2cbe 470d 9a0b ac00d6bd5a81

۶ دقیقه مدیتیشن (مراقبه)

قبل از هر چیزی می خواهم در مورد کلمه مراقبه کمی توضیح دهم مراقبه یا همان مدیتیشن چیزی نیست جز ایجاد آرامش در خود . حال این آرامش چگونه ایجاد خواهد شد . توجه داشته باشید قرار نیست ما در محیطی آرام و یا بدور از سر و صدا و در سکوت مطلق این فرایند را انجام دهیم ، می توانید با تمرکز بروی اندیشه و تفکرات خاص خود به محیط جادوئی مراقبه وارد شوید و با کنترل تفکرات خود ایجاد آرامش روحی نمائید.به این موضوع نیز باید توجه کرد که مراقبه علاوه بر ایجاد آرامش روحی می تواند سلامت جسم شما را نیز تضمین نماید و باعث کاهش استرس و اضطراب و حتی فشار خون بالا می شود. با مراقبه ایمنی سیستم بدن خود را تقویت می کنید و می توانید با فعال کردن ذهن خود تصمیمات بهتری را اتخاذ نمائید.

۷ لیوان در هر روز

همه ما با این اصل آشنایی داریم که تقریبا ۶۰ % بدن ما از آب تشکیل شده است و بهترین روش برای تنظیم دمای بدن آب می باشد .نوشیدن آب به صورت روزانه اقدامی است که هیچ گاه نباید فراموش کرد زیرا که سموم جذب شده در طول روز با نوشیدن آب به صورت ادرار و یا تعرق از بدن خارج خواهد شد و با خوردن یک لیوان آب قبل از وعده غذایی به نوعی مانع پر خوری شده زیرا که میل هر فرد با پر بودن معده آن از وسوسه خوردن غذا جلوگیری می کند که در فرایند لاغر شدن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

بهترین راه درمان سر درد ها و نیز ایجاد شادی ، نشاط و روحیه بالا فقط مصرف روزانه آب می باشد.

۸ ساعت خواب

خواب مناسب نقش کلیدی در زندگی سالم ما دارد. خواب حتی بروی خلق و خوی ما نیز تاثیر بسزایی دارد و خواب مطلوب در ایجاد اخلاق نیکو بسیار مهم می باشد. در طول خواب، می توانید خاطرات یا مهارت های خود را تقویت کنید. خواب نه تنها حافظه شما را بهبود می بخشد، بلکه باعث افزایش طول عمر، جلوگیری از التهاب، افزایش مهارت های خلاقانه، توجه بیشتر، کمک به حفظ وزن سالم، استرس پایین و اضطراب می شود، براساس تحقیقات انجام شده ما باید حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب داشته باشیم تا سالم بمانیم. البته باید توجه داشته باشیم که بهترین موقع خواب از ساعت ۲۴ الی ۷ صبح بوده می تواند به تناسب افراد مختلف نیز متفاوت باشد.اگر می خواهیم زندگی صالمی داشته باشیم ، خواب شبانه نباید فراموش شود.

خواب برای شب است ولاغیر

۹ هزار قدم پیاده روی

زندگی ماشینی همه ما را به نوعی مجبور به استفاده از وسایل نقله برای رفت و آمد کرده است و اگر بدانیم پیاده روی و قدم زدن چقدر می تواند در سلامت جسم و روان ما اهمیت داشته باشد برای هر موضوع کوچک و بزرگی سعی خواهیم کرد با گام برداشتن دنیای اطرافمان را کشف کنیم . پیاده روی به بهبود کلسترول و فشار خون ، کاهش وزن کمک شایانی می کند

برای افزایش طول عمر ، گام بردارید

و سخن آخر

تمام موارد بالا، همگی فقط زمانی می تواند مفید واقع گردد که بخواهید فهرست بالا را رعایت نمائید وگرنه هیچ تاثیری نخواهد داشت ، تنها کلامی که می تواند شما را با تغییر هماهنگ نماید تجربه یک هفته ای این فرایند است.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =