گرچه شیوع ویروس کرونا دغدغه جدی والدین، مدیران و معلمان، متولیان آموزش و پرورش است اما گستردگی ایمن‌سازی عمومی در جامعه و آغاز واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال ، نور امیدی را در دل ها روشن کرده و چراغ راهی در تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس شده است.

وزیر بهداشت قول سرعت‌ گرفتن واکسیناسیون و واکسینه‌ کردن تمام گروه‌های هدف تا ۲۲ بهمن ماه را داده است، قولی که البته با توجه به افزایش واردات واکسن و ورود محموله‌های هفتگی به نظر می‌رسد، زودتر از موعد مقرر محقق شود و در واقع با واکسینه‌ کردن بخش قابل توجهی از جامعه، می‌توان کنترل بیماری را انتظار داشت، هرچند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان بعد از واکسیناسیون هم باید تداوم یابد.

آغاز سال تحصیلی و فصل کلاس و درس، پس از وقفه‌ای ۲ ساله، اندک‌اندک شکل پیشین را به نظام آموزشی بازگردانده و برنامه بازگشایی تدریجی مدارس برای آموزش حضوری دانش‌آموزان در پی تداوم ۱۹ ماهه بحران کرونا و تبعات گسترده آن بر روند تعلیم و تربیت رسمی، مهرماه امسال کلید خورده است.

بازگشایی تدریجی مدارس که رسما از سوم مهرماه کلید خورد در حقیقت تلاشی برای آموزش همزیستی با کرونا همزمان با مدیریت مهار شیوع این ویروس همه‌گیر در ایران تلقی می شود.

مدتی است که واکسیناسیون کرونا در اقصی نقاط کشور شتاب گرفته و این موجب شده است تا ویروس هزار چهره کرونا که هر از چندگاهی با سویه ای متفاوت خودنمایی و عده زیادی از هموطنان را مبتلا می‌کند و تعدادی را به کام مرگ می‌کشاند، اکنون در دام واکسن قرار گرفته و طعمه هایش روز به روز کاهش یابد.

در این میان استان‌های مختلف کشورمان پیک های متعدد کرونا را تجربه کردند که به فوت تعداد زیادی از هموطنان منجر شد و عده بسیاری هم به این بیماری مبتلا شدند، که حتی پس از بهبودی با عوارض ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند.

ورود اولین محموله واکسن تک دُز برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها

محمدحسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر از شروع واردات محموله‌های ۶ میلیون دُزی واکسن کرونا تهیه شده توسط این جمعیت در فصل پاییز خبر داد و گفت: با ورود اولین محموله ۶ میلیون دُزی به ایران، به طور کلی این جمعیت از اردیبهشت ماه تاکنون ۴۶ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن به کشور وارد کرده است.

با اعلام واردات واکسن تک دُز برای سنین ۳ تا ۱۷ سال از امروز گفت: امروز ۶ میلیون دُز واکسن کرونا (تک دُز) از مجموع ۱۲ میلیون دُز توصیه شده برای سنین ۳ الی ۱۷ سال وارد کشور و تحویل وزارت بهداشت شد.
آخرین اخبار کرونایی استان‌ها

آذربایجان غربی/ طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ نفر در ۹ شهرستان این استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که ۱۷ نفر از این تعداد، مربوط به ارومیه بود/کل فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان غربی از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ به ۶ هزار و ۲۳۸ نفر رسیده است.

هرمزگان/ موارد بستری کرونایی در ۲ هفته اخیر در استان ۲۵ درصد و فوتی ها ۵۴ درصد کاهش یافته است/در ۲۴ ساعت گذشته با جانباختن پنج بیمارجدید کرونایی دیگر در هرمزگان، جمع فوتی‌ها در استان به ۲ هزار و ۳۶۳ نفر رسید.

اردبیل/ طی شبانه روز گذشته مجموع آمار مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان به ۲۷۸ نفر کاهش یافت/مجموع آمار مبتلایان کرونا در این استان ۶۱۹ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در یک ماه پیش است.

ایلام/ تعداد کل بستری های استان ایلام ناشی از ابتلا به ویروس کرونا هم اکنون ۱۹۹ نفر است/ویروس کرونا امروز نیز باعث فوت پنج نفر دیگر از ساکنان استان شد.

سیستان و بلوچستان/ با افزوده شدن ۱۷۲ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۲۳ هزار و ۵۵۹ نفر رسید.

لرستان / ۳۸۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۱۸۲ هزار و ۱۴۷ نفر رسید/۶ نفر دیگر در لرستان قربانی کرونا شدند.

کرمانشاه / هم‌اکنون یک هزار و ۲۳۸ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته یک نفر بیشتر است/ در شبانه‌ روز گذشته هشت نفر دیگر بر اثر ابتلای قطعی به کرونا فوت کردند.

البرز/ ۱۳۲ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان بستری شدند/ ۹۰۵ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

خراسان رضوی / هم اینک کمتر از هزار و ۲۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان خراسان رضوی بستری هستند/ در اوج موج پنجم کرونا تعداد بستری شدگان در خراسان رضوی تا چهار هزار نفر رسید و شمار مبتلایان استان در بخش سرپایی نیز تا هفت هزار نفر گزارش شد.

گیلان / شمار بستری های مبتلا به بیماری کووید ١٩ در بیمارستان های استان گیلان طی ١٠ روز اخیر حدود ۳۴ درصد کاهش یافته است.

همدان/ کرونا جان ۱۴ نفر دیگر را در استان همدان گرفت/شناسایی ۳۳۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۲۷ هزار و ۶۳۳ و بیماران سرپایی مثبت به ۸۵ هزار و ۷۵۴ نفر رسید.
آخرین خبرهای واکسیناسیون در کشور

با تزریق حدود ۵۰ میلیون دُز واکسن در کشور، در حال حاضر ۲۹ شهر در وضعیت قرمز، ۲۲۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۵ شهر در وضعیت زرد و ۳۰ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

خراسان رضوی/ حدود ۶۳ هزار دُز واکسن کرونا در شهرهای جنوبی خراسان رضوی تزریق شد/ تاکنون ۶۲ هزار و ۷۸۲ دُز واکسن کرونا در شهرستانهای گناباد و بجستان تزریق شده است

هرمزگان/ بیش از یک میلیون دُز واکسن در هرمزگان تزریق شد/ یک هزارو ۱۵۶دانش آموز رودان هرمزگان علیه بیماری کرونا واکسینه شدند/ تا کنون ۵۹۰ نفر از معلمان در جزیره واکسن کرونا را دریافت کردند.

آذربایجان غربی/ بیش از یک میلیون دُز واکسن طی شهریور امسال در آذربایجان‌غربی تزریق شد.

لرستان/ تزریق واکسن کرونا برای دانش‌آموزان ۱۵ سال به بالا در لرستان آغاز شد

ایلام/ بر اساس آمار هنوز ۴۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان هنوز واکسن کرونا تزریق نکرده اند و در خطر ابتلا هستند/ ۶۵ هزار واکسن کرونا در ایلام وجود دارد/تزریق واکسن افراد زیر ۱۸ سال در ایلام شروع شد.

خراسان جنوبی/ افزایش سهمیه واکسن استان خراسان جنوبی به ۸۰ هزار دُز/ سهمیه دریافتی واکسن استان از ۳۷ هزار دُز به ۸۰ هزار دُز افزایش یافت و از این تعداد ۲۰ هزار دُز واکسن برکت خواهد بود/ تاکنون ۳۲۹ هزار و ۸۲۹ نفر در استان خراسان جنوبی دُز اول واکسن کرونا و ۱۷۰ هزار و ۶۳۲ نفر دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

قم/ ۳۵ هزار دُز واکسن برکت وارد قم شد/ ۲۰ هزار دُز واکسن سینوفارم هم وارد استان شد.

خوزستان/ تزریق دُز دوم واکسن اسپوتنیک از امروز در اهواز

اردبیل /۷۳ درصد از جمعیت خلخال واکسن کرونا دریافت کردند/ تاکنون ۶۷ هزار و ۳۷۳ دُز واکسن کرونا در این شهرستان واکسن کرونا تزریق شده است.

زنجان /با واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال این میزان از ۶۳ درصد در شهریور امسال هم اکنون به ۷۰ درصد رسیده است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =