همگامی دانشگاه و حوزه موجب ارتقای فرهنگ اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری نوپیام : آیت الله العظمی سید محمد تقی مدرسی طی دیدار با جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه جامعه اسلامی پس از جنگ‌های صلیبی و حمله تاتار دچار افت فرهنگی و زوال شد، عنوان کردند: «فرهنگ جوامع اسلامی با فرهنگ غربی تلاقی پیدا کرد. در این شرایط مسلمانان سه شیوه را در پیش گرفتند. گروهی بر آن شدند تا برای پیشرفت و ترقی همانند غربی‌ها شوند و فرهنگ اسلامی را فراموش کنند. گروهی دیگر خود را از معاشرت و تعامل با جامعه منع کردند و کناره گیر و درون محور شدند. گروه سوم بر این باورند که از نکات مثبت غرب بهره برده و نکات منفی را رد کنند».

معظم‌له در ادامه فرمودند: «دانشگاه‌های ما نیز باید شیوه گروه سوم را در پیش بگیرند، یعنی ضمن استفاده از علوم نوین، مراقب جنبه‌های منفی فرهنگ غرب باشند. دانشگاه‌های ما با اینکه نخبه‌های بسیاری تقدیم جامعه کرده، اما کار بسیاری در پیش دارد».

ایشان افزودند: «باید معیاری داشته باشیم که حق را از باطل تشخیص دهیم که چه نکاتی را وارد فرهنگ خود کنیم و مراقب چه جنبه‌هایی باشیم که در فرهنگ ما وارد نشود و متاسفانه پس از سال‌ها در این کار آنگونه که باید موفق نبودیم».

آیت الله العظمی مدرسی در خاتمه بیاناتشان عنوان کردند: «باید مرز بین حوزه و دانشگاه از بین برود و با هم همگام شوند. در مورد احکام اسلامی باید دید چه احکامی نیاز به تغییر و بازنگری بر اساس شرایط زمانی و مکانی دارند و چه احکامی ثابت و غیر قابل تغییر هستند».
almodarresi.com/fa/3603

کانال تلگرام
t.me/almodarresi_fa
صفحه اینستاگرام
instagram.com/almodarresi_fa

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 5 =