آلودگی واکسن‌های آمریکایی در ماه‌های اخیر؛ حقانیت تذکر عالمانه رهبر معظم انقلاب درخصوص موضوع واکسیناسیون کرونا را بر همه ثابت کرد؛ از سازمان غذا و دارو انتظار می‌رود نظارت جدی‌تری بر واکسن‌های وارداتی داشته باشد.
به نقل از نوپیام ؛ رسانه‌های ژاپنی روز پنجشنبه خبر دادند که تزریق یک بچ (دسته) واکسن آمریکایی مدرنا که یکی از خطوط تولید آن در اسپانیا بوده است؛ به دلیل آلودگی با ذرات خارجی متوقف می‌شود.

با وجود اینکه کمپانی آمریکایی مدرنا با اشاره به این که “تا امروز هیچ مشکلی در مورد ایمنی و کارایی این واکسن شناسایی نشده است” وزارت بهداشت ژاپن روز گذشته خبر داده است که دو نفر در پی دریافت واکسن مدرنا که تزریق آنها بعداً در پی کشف آلاینده‌ها متوقف شد، جان خود را از دست دادند.

امروز گزارش خبرگزاری رویترز از ژاپن، پرده از اتفاق هولناک دیگری برداشت؛ این رسانه اعلام کرد که محموله‌های بیشتری از واکسن‌های آلوده آمریکایی‌الاصل مدرنا، در ژاپن پیدا شده است و واکسن‌های موجود در استان “اوکیناوا” از محموله‌های مختلف مدرناست که پیش از این دولت ژاپن به دلیل دریافت گزارش هایی مبنی بر وجود آلودگی تزریق آن را متوقف کرده بود.

در گزارش رسانه‌های ژاپنی آمده است که ترکیب‌های سیاه رنگی در سرنگ و ویال‌های واکسن شناسایی شده و در سرنگ‌های پر شده از واکسن در مرکز واکسیناسیون اوکیناوا ذرات صورتی رنگی مشاهده شده است.

منشأ آلودگی این واکسن‌ها هنوز مشخص نشده و مشخص نیست که آلودگی‌ها تعمدی بوده یا غیرتعمدی.

روند تولید واکسن‌های مقابله با همه‌گیری کرونا در سطح جهان با شتاب زیادی روبه‌رو است؛ پیش از این نیز اخباری مبنی بر آلودگی یک واکسن آمریکایی دیگر، در رسانه‌ها خبرساز شد.

چندی پیش سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا هشدار داد که حدود 15 میلیون دوز واکسن جانسون اند جانسون ساخت آمریکا، در کارخانه بالتیمور آلوده شده‌اند.

بعدها نیویورک تایمز گزارش کرد که حدود 60 میلیون دوز واکسن آمریکایی جانسون اند جانسون، به‌دلیل آلودگی از چرخه تولید خارج شده است.

پیش از این، مقام معظم رهبری واردات واکسن کرونا از مبدأ انگلیس و آمریکا را ممنوع اعلام کرده بودند؛ ایشان همچنین با یادآوری ماجرای خون‌های آلوده فرانسوی، خواستار واردات واکسن کرونا از منابع مطمئن شدند.

در همین راستا نیز ایران نسبت به واردات واکسن کرونا از منابع مورد وثوق اقدام کرد و حتی واکسن آسترازنکا که اصالتاً واکسن انگلیسی است را از کشورهای دیگر مانند ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و … که این واکسن در آن کشورها نیز تولید می‌شود؛ وارد کرد.

از سوی دیگر ایران در حال رایزنی با برخی کشورهای اروپایی برای واردات واکسن‌هایی مانند فایزر و مدرنا از مبدأ کشورهایی غیر از انگلیس و آمریکاست.

البته سازمان غذا و داروی کشور، باید با بررسی دقیق واکسن‌های وارداتی به کشور، از بروز اتفاقات مشابه آنچه در ژاپن رخ داد، پیشگیری کند. در همین راستا، زهره الهیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تأکید کرده است که مطالبه مجلس از سازمان غذا و دارو، نظارت جدی بر ایمنی و سلامت واکسن‌های وارداتی است.

با این وجود؛ در روزهای اخیر برخی رسانه‌های معاند فارسی زبان، تلاش دارند تا بحث ممنوعیت واردات واکسن از مبدأ دو کشور آمریکا و اروپا را عامل وضعیت کرونا در کشور بدانند؛ شبه‌رسانه‌هایی که حتی خبر آلودگی واکسن‌های مدرنا در ژاپن را نیز در رسانه‌ خود منتشر نکرده‌اند و درباره منشأ احتمالی این آلودگی نیز سکوت کرده‌اند!

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =