در گفت وگو با مربی ارشد سبک دفاع شخصی وینگ‌چون در ایران: تناسب اندام و چربی‌سوزی از جمله مزایای رشته ورزشی وینگ‌چون است/ رمز موفقیتم نظم در برگزاری کلاس‌ها بوده است/ وینگ‌چون کادویی برای علاقه‌مندان به هنر دفاع شخصی/ با وینگ‌چون دیگر در نزاع‌های خیابانی هراسی نداشته باشید

به گزارش نوپیام : استاد محمدرضا حلاج از جمله بهترین اساتید حوزه دفاع شخصی وینگ‌چون در ایران است که اساتید و مربیان و هنرجویان زیادی را در کشور آموزش داده است. وی علاوه بر اینکه در زمینه تحصیلی، مرتبط با این رشته رزمی گام‌های موفقی برداشته است، توانسته با تجربیات طلایی خود، این رشته رزمی را در کشور به خیلی‌ها بشناساند. گفت‌وگویی با این فرد موفق ورزشی داشته‌ایم که از نگاهتان می‌گذرد:

در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید؟

من سیفو محمدرضا حلاج هستم. فارغ‌التحصیل رشته فیزیولوژی ورزشی. حدود 20 سال است که تمرکزم را در رشته دفاع شخصی وینگ‌چون قرار داده‌ام و 15 سال است که مربی‌گری می‌کنم. علاقه بسیاری به وینگ‌چون دارم و سالهاست تمرین می‌کنم. دوستان زیادی لطف داشتند و من را به عنوان مربی قبول کردند و در حال حاضر مربی هستند و خودشان شاگرد دارند. با توجه به شناخت کم نسبت به این رشته، سایتی را برپا کردیم و ویدئوهای آموزشی رایگانی را در اختیار مردم عزیز گذاشتیم.

استاد! وینگ‌‌چون چیست؟ یک ورزش نمایشیه یا کاربردی؟

وینگ‌‌چون نوعی کونگ‌فو ست، از نوع هنرهای رزمی نرم که یک خانمی به نام نگموئی در چین مبدع آن بوده که داستان زیبایی دارد. فرآیند ابداع این رشته و تمرین این خانم با خانمی به نام وینگ‌چون که نام این رشته از ایشون است و نسل به نسل آموزش آنها تا رسیدن به دست ما. وینگ‌چون تمرکزش روی حرکات سریع دست هست و از فاصله کوتاه و کمترین نیرو و استفاده از نیروی حریف علیه خودش استفاده می‌کنه و کاملاً هدفش دفاع شخصی است نه نمایش. طراحی این رشته بیشتر برای بانوان بوده که جثه کوچکتری نسبت به آقایان دارند و معمولاً از نظر قدرت بدنی به دلیل ماهیت فیزیولوژیکی کمی ضعیف‌تر از آقایون هستند. البته به صورت عمومی و کلی اینطور است. ما از طرف خانمها هم خیلی تقاضا داریم برای یادگیری این رزم، چون بعنوان دفاع شخصی بسیار مناسبه و یادگیری‌ش هم ساده است و از همه مهمتر از نظر روحی به لحاظ هنری بودن آن سازگار است. ضمن اینکه نیازی به بزرگ شدن عضلات یا مثلاً انعطاف 180 درجه پا ندارد و امکان اجرای فنون آن برای شهروندانی هم که تابحال ورزش نکرده‌اند امکان‌پذیر هست همانند خودکار به دست گرفتن، وینگ‌چون وابسته به قد و وزن و سن و جنسیت نیست و این خصوصیت است که این سبک را متمایز از سبک‌های دیگر کرده است. آسیب بدنی مخصوصا برای صورت و اندام‌ها نداره و این خصوصاً برای آموزش خانمها و سالمندان بسیار مهمه. پایان‌نامه ارشد خودم هم درباره تاثیر وینگ‌چون بر شاخص‌هایی از سالمندان بود.

اساس وینگ‌چون، نمایشی نیست. با اینکه بخاطر زیبایی و روان بودن حرکات وینگ‌چون، در فیلمهای روز دنیا ازش خیلی استفاده شده، اما در وینگ‌چون فرم نمایشی نداریم و همه حرکات و اصل ذهنیت نبرد، کاربردیه. بدین صورت که فرم‌ها ترکیب شده است از تمامی فنون که برای هرکدام کاربردی است. برای درگیری با چند نفر، دفاع چوب، دفاع چاقو فنون مناسب و عملی داره. غیر از این، تمرین منظم به دلیل سرعت بالای حرکات دست و به دنبال آن بالا رفتن ضربان قلب، برای تناسب اندام و چربیسوزی و بهبود عملکرد سیستم قلبی و عروقی و سیستم تنفسی بسیار مفید است. البته که عضلات بدن با افزایش قدرت و سرعت همراه خواهد بود. درواقع هم تمرین ورزشی است هم لذت هنر که کسانی که طعمش را چشیده‌اند درک می‌کنند و هم چربی‌سوزی آن هم در منزل بدون نیاز به وسیله خاص و یا سروصدا و یا پریدن.

آن دسته از کسانی که دوست دارند وینگچون رو یاد بگیرند از کجا باید شروع کنند؟

خوشبختانه در این رشته اساتید خوبی هستند که می‌توانند آموزش بدهند و اونهایی که علاقه‌مندند باید به کلاسهای آموزشی مراجعه کنند. کلاس حضوری بهتر و مؤثرتره. البته عزیزان می‌تونند برای تحقیق اول به سایت ما سری بزنند و قبل از ثبت نام کلاس، با شکل و شمایل حرکات وینگ‌چون آشنا بشوند؛ با تمرینات آشنا شوند. بعضی از شهرستانها متأسفانه دسترسی به کلاسهای وینگ‌چون ندارند. ما در گروه آموزشی سیفو چند ساله که کلیپهای آموزشی وینگ‌چون می‌سازیم و برای همه رایگانه. البته ما بغیر از کلاسهای دفاع شخصی، امکان آموزش خصوصی و اعزام مربی به منزل یا محل کار رو هم داریم و حتی کلاسهای خانوادگی برگزار می‌کنیم. البته تمرین مهمتر از هرچیزیه و کسی که میخواد پیشرفت کنه و رزمی‌کار موفقی باشه باید عزمش رو جزم کنه برای پیگیری آموزشها و تمرین رو رها نکنه. یه نقطه قوت آموزش وینگ‌چون اینه که یه وزش آپارتمانیه و امکان تمرین در فضاهای بسته و جمع‌وجور رو هم داره و بدون سروصداست. اصلاً فرقش با خیلی از هنرهای رزمی همینه که با آرامش اجرا میشه.

بیشتر از مزیت‌های این رشته ورزشی برایمان بگویید؟

از جمله مزیت‌های ورزش وینگ‌چون این است که آقایان و خانم‌ها می‌توانند با نیروی کم و در فضای بسته یک‌متری حتی این هنر را انجام دهند, همچنین هم ضربه و هم دفاع همزمان هم صورت می‌گیرد. سلامت روان یکی دیگر از مزیت های وینگ‌چون است که باعث اعتماد به نفس می‌شود و دستان غلطان که در این رشته کاربرد دارد مزیت بر این علت است. همچنین از جمله مزیت‌های ورزش وینگ‌چون این است که آقایان و خانم‌ها می‌توانند با نیروی کم و در فضای بسته یک‌متری حتی این هنر را انجام دهند, همچنین هم ضربه و هم دفاع همزمان هم صورت می‌گیرد.

این رشته ورزشی چقدر به سلامت جسم مخصوصاً کسانی که می‌خواهند تناسب اندام خوبی داشته باشند کمک می‌کند؟

بحث سلامت قلبی و عروقی و چربی‌سوزی به واسطه این رشته ورزشی بسیار مطرح است. بواسطه فعالیت حتی یک عضله یک بدن هم سلامت قلبی-عروقی اتفاق می‌افتد و هم به نسبت چربی‌سوزی در بدن شکل می‌گیرد. و این در حالی است که برخی رشته‌ها فقط همان قسمت عضله را تغییر و صاحب حجم می‌کند.

شما رشته تحصیلیتان با کارتان مرتبط است. توضیح می‌فرمایید؟

رشته تحصیلی من نرم افزار بود اما به دلیل علاقه‌ای که فعالیت بدنی داشتم ارشد را فیزیولوژی و تندرستی خواندم. و هدف من از ادامه تحصیل بنده این بود سلامتی بدن و کیفیت زندگی را بتوانم به هموطنانم ارجاع دهم.

در پایان بفرمایید رمز موفقیت استاد حلاج؟

رمز موفقیت من نظم بوده است و در تمام فعالیت‌ها و کلاس‌هایی که داشتم تا به حال نشده کلاس‌های من تعطیل شوند و این لطف خداوند بوده که تا به امروز میسر شده است.

سایت های خبری کشور با افتخار آدرس رسانه و سایت استاد حلاج را اعلام می‌دارد: نشانی سایت به آدرس  www.sifo.ir و اینستاگرام به آدرس sifo.ir و شماره تماس ما ۲۲۲۰۹۴۹۱ می‌باشد و افرادی که شهرستان هستند و گاها نمی‌توانند در کلاس‌ها شرکت کنند می‌توانند از طریق سایت آموزش ببینند.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 17 =