مجید رضاییان، سه محور فعالیتِ «مدرسه روزنامه‌نگاری و مطالعات رسانه» را که تازه تاسیس شده است، در عرصه‌های آموزش، فعالیت کلینیکی و ترسیم رابطه روابط عمومی و رسانه، معرفی کرد.

به نقل از نو پیام ، «مدرسه روزنامه‌نگاری و مطالعات رسانه» در سه عرصه آموزش روزنامه‌نگاری رسانه، فعالیت‌های کلینیکی و تقویت رابطه روابط عمومی و رسانه، کار خود را در موسسه فرهنگی بهاران آغاز خواهد کرد.

مجید رضاییان، استاد دانشگاه و پژوهشگر ژورنالیسم، با اشاره به هدف تاسیس این مدرسه در روز خبرنگار توضیح داد: «کار اولیه مدرسه روزنامه‌نگاری و مطالعات رسانه، آموزش است؛ آموزش با توجه به نیازهای کنونی روزنامه‌نگاری و با تأکید بر نیازهای نو شونده‌ای که امروز روزنامه‌نگاری ما با توجه به ورود به عصر وب۳ به آن نیاز دارد.»

وی ادامه داد: «تا سال ۲۰۲۳ که وب هوشمند کامل می‌شود، روزنامه‌نگاری در دنیا با چالش‌های متعددی روبه‌رو خواهد شد که ازنظر فرم‌گرایی باید به آن توجه کنیم و نیازهای جدیدی را که به وجود می‌آید، آموزش دهیم. به همین دلیل کلاس‌های موردنظر در این زمینه به شکل حضوری و آنلاین از مهر برگزار خواهد شد.»

این استاد روزنامه‌نگاری، افزود: «بخش دوم درزمینه آموزش در حوزه مطالعات رسانه صورت می‌پذیرد. آموزش‌هایی که درزمینه مطالعات رسانه مورد نیاز است، در نظر گرفته شده، آن‌هم به تغییراتی بازمی‌گردد که همپای فناوری برای رسانه‌ها در وب ۳ به وجود می‌آید. این‌جا بحث خود رسانه مطرح است و نه محتوای آن. بحث نوع برقراری ارتباط با مخاطب مورد توجه و تمرکزخواهد بود.»

وی در ادامه گفت: «آموزش‌های مربوط به این سه مسئله یعنی آموزشِ روزنامه‌نگاری و رسانه و تقویت رابطه روابط عمومی و رسانه را با استادانی که در این زمینه با ایشان صحبت کرده و موافقت آنان را گرفته‌ایم، انجام خواهیم داد. استادانی مانند علی‌اکبر قاضی‌زاده، فریدون صدیقی، یونس شکرخواه، حسن نمک‌دوست، محمدمهدی فرقانی، فرید قاسمی، احمد توکلی، مجید سعیدی و این حقیر. در مورد ورک شاپ‌ها هم در عرصه‌های مختلف استادانی چون مسعود کوثری و مهدی منتظرقائم مدنظر هستند. در عرصه روابط عمومی هم از آقایان محمد سلطانی‌فر، حمید ضیایی‌پرور و همه استادان دیگری که در روابط عمومی و روزنامه‌نگاری تخصصی در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی صاحب‌تجربه و دارای سابقه تدریس هستند، استفاده خواهد شد.»

این استاد دانتشگاه یادآور شد: «بخش دیگر کار مدرسه، تمرکز بر «پروژه‌ها» است. ممکن است از مدرسه در خصوص انجام پروژه‌های رسانه‌ای، پروژه‌های پوشش خبری یا پروژه‌های ارتباطی درخواست کمک شود که مدرسه با کمک روزنامه‌نگاران و متخصصان کارشناس در این رشته، آن پروژه را به سامان می‌رساند.»

وی، دیگر فعالیت مدرسه یاد شده را این‌گونه تبیین کرد: «فراتر از عرصه آموزش، کار دوم مدرسه، کاری کلینیکی است؛ یعنی رسانه‌ها برای بررسی آسیب‌ها و ایرادهای خود و دریافت پیشنهاد برای بهبود کار به مدرسه مراجعه خواهند داشت و این موضوع، «مطالعه موردی» می‌شود، کار پژوهشی بر روی آن انجام خواهد شد و بعد، مطالعه میدانی انجام می‌پذیرد و راه‌حل‌های آسیب‌ها و ضعف‌های رسانه‌ مورد نظر، ارائه می‌شود. یا اگر رسانه‌ای در شرف راه‌اندازی و تاسیس باشد، می‌تواند از نگاه کلینیکی، از کارشناسان و صاحب‌نظران مدرسه استفاده کند.»

رضاییان در ادامه افزود: «بخش سوم مربوط است به «رابطه بین روابط عمومی‌ها و ارتباط آن‌ها با رسانه»؛ این بخش البته دربرگیرنده تمامی موضوعات مربوط به روابط عمومی نیست، بلکه صرفا بحث ارتباط روابط عمومی‌ها و رسانه را پوشش می‌دهد. برای این سه عرصه، ما از برند دانشکده‌های معتبر روزنامه‌نگاری و ارتباطات استفاده خواهیم کرد و با ایشان قرارداد می‌بندیم که بتوانیم از طریق آن‌ها برای افرادی که آموزش می‌گذرانند، مدرک پایان دوره اعطا کنیم. این اعطای مدرک هم در داخل ایران و هم در خارج از ایران برای تایید افرادی که آموزش‌دیده‌اند، ارائه خواهد شد.»

رضاییان در پایان خاطر نشان کرد: «تا امروز با دانشکده‌هایی مانند دانشکده خبر، صحبت‌های اولیه صورت گرفته است و زمانی که نهایی شود، اعلام می‌شود که کدام دانشکده‌ها به‌جز امضای استاد و موسسه، امضای بخش آموزش‌های آزاد آن دانشکده را هم در مدرکی که اعطا می‌شود، درج خواهند کرد. این مدرسه به دلیل وضعیت کرونا نتوانست مراسم افتتاحیه خود را امروز ۱۷ مرداد و در روز خبرنگار داشته باشد، اما کلاس‌ها با توجه به وضعیت کرونا از مهر برگزار می‌شوند. این کلاس‌ها ترکیبی از کلاس‌های حضوری و آنلاین خواهند بود؛ اما تا آن زمان چند ورک شاپ به شکل آنلاین برگزار خواهیم کرد که از طریق لایو اینستاگرام موسسه بهاران صورت می‌گیرد.»

موسسه فرهنگی بهاران با مسئولیت ابوالفضل بانی (صاحب‌امتیاز مدرسه) و مجید رضاییان که سابقه راه‌اندازی روزنامه‌های ایران، انتخاب، جام جم و جشنواره‌های تخصصی مطبوعات را داشته، مسئولیت راه‌اندازی این مدرسه را برعهده‌گرفته است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =