رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید براینکه در حوزه تعاون قوانین خوبی در مجلس تصویب شده ولی به دلیل عدم توجه در کشور به مرحله اجرا درنیامده، خواستار توجه جدی به اجرای قوانین مصوب بخش تعاون شد.
به نقل از نوپیام، بهمن عبداللهی , رئیس اتاق تعاون ایران در نشست فعالان اقتصادی با سیزدهمین کاندیدای ریاست‌جمهوری، گفت: از اینکه رئیسی در اولین روز تبلیغات انتخاباتی خود، موضوع اقتصاد را در اولویت قرار دادند نشان از عزم جدی برای توجه به مسئله اول کشور یعنی اقتصاد است و رویکرد وی در قوه قضاییه هم همین بود.

رئیس اتاق تعاون ایران در نشست مشترک روسای اتاق های سه گانه با آیت الله رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با تاکید براینکه در حوزه تعاون قوانین خوبی در مجلس تصویب شده ولی به دلیل عدم توجه در کشور به مرحله اجرا درنیامده، خواستار توجه جدی به اجرای قوانین مصوب بخش تعاون شد.

عبداللهی گفت: در دولت سیزدهم موضوعاتی مانند بیکاری، مشکل نقدینگی، تورم اصلاح نظام تولید و قاچاق از مشکلات عمده دولت خواهد بود که قطعاً با انتخاب تیم قوی و کارآمد این مشکلات قابل‌حل خواهد است. با تکیه‌بر توان داخلی و کارآفرین‌های داخلی طی مسیر ممکن است.

وی ادامه داد: قطعا این مشکلات با کمک هم و با تکیه‌بر نظر کارشناسی و دوری از تصمیمات هیجانی قابل‌حل است. بر اساس پایشی که در فضای کسب‌وکار انجام می‌شود مهم‌ترین مشکل، در بی‌ثباتی و تغییر مدام مقررات، بی‌ثباتی قیمت‌ها و نوسان نرخ ارز و دخالت های دولت است است که قدرت برنامه‌ریزی را از بخش غیردولتی اقتصاد می‌گیرد. وی خاطر نشان کرد: راه‌حل بیکاری تکیه‌بر افزایش تولید است. انشا الله در این دولت شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود.

رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر حمایت قاطعانه از دولت سیزدهم، تأکید کرد: برای حوزه تعاون قوانین خوبی در مجلس تصویب شده ولی به دلیل عدم توجه در کشور به مرحله اجرا درنیامد. امیدواریم این سند که 10 سال است مسکوت مانده اجرا شود.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با اشاره به رشد اقتصادی در طول 10 سال گذشته بیان داشت: متأسفانه در این مدت رشد اقتصادی کشور در حدود صفر بوده و به دلیل عدم رشد اقتصادی، نرخ تورم نیز بالا روند صعودی داشته است. دراین‌بین وضعیت رفاهی اقشار جامعه نیز قابل دفاع نیست. همواره در این مدت توجه به دستمزدها شده؛ اما در مقابل افزایش درآمدها، همیشه تورم برنده بوده است.

بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران برای اولین بار نرخ استهلاک از میزان سرمایه‌گذاری بالاتر رفته و برای همین کار برای رئیس‌جمهور آینده سخت خواهد بود.

وی همچنین به کسری بودجه و وضعیت نامناسب نظام بانکی کشور در حال حاضر نسبت به سال 90 اشاره و تصریح کرد: به‌درستی همه از توانمندی‌های کشور سخن می‌گویند اما یک سؤال مطرح است که علی‌رغم این‌همه فرصت چرا از آنها بهره نگرفتیم؟ باید ببینیم عیب کجاست.

شافعی تنها راه نجات کشور را توسعه تولید عنوان کرد و گفت: باوجوداینکه تولید تنها راه نجات کشور است؛ اما امروز رویه‌های حمایت از تولید به‌هیچ‌وجه موردنظر رهبری نیست. به نظر مدیران بخش خصوصی آنچه موجب توفیق خواهد شد نوع انتخاب هیات دولت است. متأسفانه در این سال‌ها افراد تصمیم‌ساز اهلیت حرفه‌ای نداشتند و اگر در دولت آینده این نکته موردنظر قرار بگیرد، شرایط بهتر می‌شود و به توفیق خواهیم رسید. امیدواریم آینده بهتری در انتظار این کشور باشد.

سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران هم در نشست فعالان اقتصادی با آیت الله رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: در چند سال گذشته، حوزه مختلف اصناف آسیب‌های جدی دیدند. دولت شما باید مشخص کند که برای بهبود حوزه کسب‌وکار چه رویکردی را پیش خواهد گرفت؟

ممبینی ادامه داد: دولت آینده باید به تحریم‌های ظالمانه و سو مدیریت‌های موجود در کشور بپردازد. چراکه نیاز به توجه و مدیریت بیشتر در این حوزه و به همه فعالان اقتصادی حس می‌شود. هم صادرکننده هم واردکننده هم تولیدکننده.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: آقای رئیسی! باید روشن کنید که سیاست شما برای تک‌نرخی کردن ارز چیست و چطور قرار است به هدف نهایی کوچک کردن سهم دولت در اقتصاد برسید؟ چطور قرار است شاهد کاهش حجم دستورالعمل‌ها و بروکراسی‌ها در دولت شما باشیم؟ این فعال حوزه اصناف افزود: اگر این اتفاقات بیفتد، اگر زیرساخت‌ها به شکلی که اشاره شد فراهم شود، سرمایه‌گذاری حتماً اتفاق خواهد افتاد و شما مطمئن باشد که بخش خصوصی به‌عنوان مشاور دولت به رفع این گره‌ها کمک خواهد کرد.

در ادامه این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی به بیان مشکلات پرداختند. رضا وفایی یگانه، مدیرکل اقتصادی اتاق تعاون ایران در ادامه این نشست گفت: واقعیت این است که فعالان بخش تعاون مهم‌ترین دغدغه و مطالبه خود را بحث ثبات مطالبات اقتصادی می‌دانند. در این سال‌ها نابسامانی در متغیرهای اقتصادی باعث شده که فعالان اقتصادی برنامه میان‌مدت و بلندمدت نداشته باشند

از طرفی بر اساس نرخ تورم که توسط مرکز آمار اعلام شده، شاهد نرخ تورم 41 درصدی بودیم؛ این یعنی اخلال در نظام بانی و صف گرفتن مردم برای تسهیلات 25 درصد برای کسانی که رانت اطلاعاتی دارند. از طرفی که وقتی تولیدکننده‌ها به بانک مراجعه می‌کنند تسهیلات 18 درصدی اگرچه توجیه ندارد، اما همچنان تولید به دنبال تسهیلات 20 درصدی است.

نرخ تورم باید کنترل شود وگرنه تثبیت نرخ ارز با تورم ممکن نیست، برنامه‌ریزی برای اموری مانند امنیت غذایی ممکن نیست. علت تورم فشار هزینه و رشد پایین اقتصادی است. در این شرایط نمی‌توان به تولیدکننده گفت قیمت را کاهش داد.

داریوش پاک‌بین رئیس کمیسیون بیمه، بانک و بورس اتاق تعاون ایران در نشست مشترک ابراهیم رئیسی، کاندیدای ریاست جمهوری با فعالان اقتصادی کشور گفت: در نظام جمهوری اسلامی، رانتِ بیمه، بانک، بورس و صنعت وجود دارد. شما باید بتوانید این رانت را از بین ببرید.

وی افزود: افراد متعهد را سرکار بیاورید. 700 هزار میلیارد تومان سهام بورسی عدالت و 500 هزار میلیارد تومان سهام غیر بورسی عدالت در جریان است. 50 میلیون آدم سهامدار داریم. یعنی یک سرمایه 1200 میلیاردی در مردم است.

پاک‌بین افزود: با فروش این سهام حتی ترکیب هیات مدیره بسیاری از بانک‌ها را عوض کردند و کسی جلوی آن‌ها نایستاد. سرمایه‌های مردم را از بین بردند و کسی به آن‌ها تذکری نداد. وی تصریح کرد: همه ما به‌خوبی می‌دانیم که رهبری خود به تعاونی اعتقاد دارند چراکه تعاونی‌ها صف‌شکن رانت هستند.

تهمینه دانیالی مشاور اتاق تعاون ایران در امور بانوان نیز در این نشست با اشاره به نقش تعاون در اقتصاد کشورها بیان داشت: نقش، اهمیت و موفقیت تعاون را در اقتصاد کشورهایی نظیر هندوستان، مالزی و سنگاپور می توان دید. وی در ادامه به اهمیت مشاغل خانگی در اقتصاد اشاره کرد و گفت: کسب و کارهای خانگی امروز در اقتصاد دنیا نقش مهمی ایفا می کند. وی افزود: باید به بخش های خرد و SMEها همچنین واحدهای زود بازده توجه شود و نباید از در کنار فعالیت های کلان اقتصادی از فعالیت های خرد مغفول بمانیم.

محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز با اشاره به چالش‌های پیش روی رئیس‌جمهور آینده بر ضرورت توجه به علت‌ها و مسائل زیربنایی تأکید کرد. به باور او با اصلاح این موارد شاید بتوان اصلاحاتی انجام داد.

این فعال اقتصادی توجه به تجارب کشورهای دیگر در مسیر را خواستار شد و افزود: کشورهایی که در گذشته شرایط ایران را داشتند؛ اما امروز رشد اقتصادی را تجربه می‌کنند به دو موضوع توجه کردند؛ اول بسترسازی برای توسعه صادرات و دیگری مشورت و نظرخواهی از بخش خصوصی.

نائب رئیس اتاق ایران، الگوبرداری از کشورهای موفق و درعین‌حال مشورت با بخش خصوصی، پیش از تصمیم‌سازی‌ها را خواستار شد.

حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران در نشست مشترک بین فعالان بخش خصوصی با ابراهیم رئیسی گفت: وضعیت مجوزهای دولتی باید اصلاح شود.

این فعال اقتصادی افزود: امروز در اقتصاد ایران دو معضل اصلی داریم: «رفاه» و «رشد اقتصادی». واقعیت این است که در کوتاه‌مدت افزایش رشد اقتصادی و رفاه توأمان ممکن نیست. باید بگویید و توضیح دهید انتخاب شما برای برنامه‌های کوتاه‌مدت ترمیم رفاه است یا افزایش رشد اقتصادی؟

سلاح ورزی همچنین سؤال دیگری مطرح کرد: شما در صحبت‌های قبلی خود گفته بودید مبارزه با فساد محور اصلی دولت شما خواهد بود. لطفاً به این سؤال پاسخ دهید که مبارزه با فساد در اقتصاد ایران، به نظر شما، نیازمند نظارت بیشتر است یا آزادسازی اقتصاد؟

یونس ژائله، رئیس اتاق تبریز، شرایط فعلی اقتصاد را دردناک توصیف کرد و از تنش موجود در بخش خصوصی صحبت کرد. او اظهار امیدواری کرد که دولت آینده بر تعامل با دنیا نیز تمرکز کند.

این فعال اقتصادی توجه به مسائل مالی مانند اف ای تی اف و … را نیز خواستار شد و افزود: باید بدانیم که رویکرد شما نسبت به جایگاه بخش خصوصی چیست. از طرفی برنامه شما درباره واگذاری‌ها نیز بسیار مهم است. متأسفانه امروز آسیب‌های جدی متوجه شرکت‌های خصوصی شده که در این فرایند حضور پیدا کردند. رویکرد شما در این رابطه چیست.

محمود بنانژاد عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در نشست ابراهیم رئیسی، کاندیدای ریاست جمهوری با فعالان بخش خصوصی، گفت: کاری که در آستان قدس رضوی انجام شد در مقیاس کوچک اگر در کشور انجام شود، اوضاع بهتر خواهد شد. من در آن دوره ممارست شما را دیدیم. کشور برای پیشرفت به این ممارست نیاز دارد چراکه شرایط کشور شرایط سختی است. بنانژاد تأکید کرد که همه بخش خصوصی با شما همکاری خواهد کرد.

جمشید زند، رئیس اتاق اصناف اراک در ادامه گفت: اصناف ویترین دولت و سفره چین مردم هستند؛ 3 میلیون واحد صنفی در کشور داریم که سهم 17 درصد تولید داخلی دارند؛ 10 میلیون شغل توسط اصناف ایجاد شده است. دغدغه همه مسئولان رده‌بالای از مقام معظم رهبری تا ریاست‌جمهوری مسئله بیکاری است. اما مهم‌ترین مسئله عدم نیروی ماهر در کشور است که دغدغه اصلی کشور است. در دولت آینده از نیروی ماهر استفاده کنیم. در این مسیر بحث استادشاگردی خیلی مهم است و باید از پتانسیل و نیروی داخلی در این مسیر استفاده کنیم. از طرفی با توجه با سابقه شما در قوه قضاییه که در حوزه مبارزه با فساد فعال بودید در این حوزه هم فعال باشید.

رسول جهانگیری، رئیس اصناف اصفهان: گفت: مسئله تولید و تورم در این جلسات حل می‌شود. تنها راه علاج مملکت بخش خصوصی است. درد مردم در این جلسه‌ها حل می‌شود. اجازه دهید مشکلات اقتصادی در میان بخش خصوصی حل شود و وزرای نامربوط مسائل را به شما تحمیل نکند.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =