شهردار ملایر گفت: در راستای تکمیل المان‌ها و آثار شاخص در مجموعه تفریحی و توریستی «مینی‌وُرلد»، ساخت بنای آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به مساحت یک چهارم واقعی در این مجموعه گردشگری شهر ملایر آغاز شد.

«حسین بابایی» روز جمعه  اظهار داشت: بنای آرامگاه فردوسی در شهر توس مشهد واقع شده و یکی از زیباترین مقبره‌های ایران است که نقشه جدید آن در سال ۱۳۱۲ تصویب و در سال ۱۳۱۳ به پایان رسید.

وی با بیان اینکه پس از چندین سال این بنا دچار نشست شد و در سال ۱۳۴۷ توسط «هوشنگ سیحون» دوباره بازسازی شده است، افزود: بنای آرامگاه اصلی دارای مساحت ۱۰۴۳ متر و ارتفاع ۱۸ متر و از هر سو دارای پلکان است و از چندین مکعب ساخته شده که بزرگترین آن ۲۸ متر طول دارد.

شهردار ملایر بیان کرد: ساخت بزرگترین مکعب این المان در مجموعه مینی‌ورلد ملایر، در ابعاد ۱۴ متر به میزان نصف ابعاد واقعی و در کل به مساحت یک چهارم واقعی ساخته می‌شود و نمای آن از جنس سنگ مرمریت چینی است.

بابایی با اشاره به ساخت ستون‌های سنگی این آرامگاه در اصفهان، گفت این ستون‌ها کاملا مشابه ستون اصلی است و سنگ نوشته‌های دور آرامگاه از اشعار فردوسی نیز ساخته خواهد شد و قرار است این بنا تا پایان این دوره شورای اسلامی شهر تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی یادآور شد: المان‌های جدیدی نیز همچون باغ دولت‌آباد یزد، چغازنبیل، بوعلی سینا همدان و استون هیج انگلستان قرار است به این مجموعه توریستی و گردشگری اضافه شود و عملیات عمرانی این پروژه‌ها در این مجموعه آغاز شده است.

شهردار ملایر تکمیل مجموعه مینی‌ورلد را یکی از اولویت‌های شهرداری در سال‌جاری عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۱۳ المان تاریخی در مجموعه مینی‌ورلد در دست اجرا و تکمیل است و برای تکمیل این مجموعه از اعتبارات جاری شهرداری هزینه شده است.

بابایی همچنین به پیشرفت ۹۰ درصدی رستوران سنتی بام ملایر اشاره و بیان کرد: مراحل پایانی عملیات عمرانی این رستوران به وسعت ۳۲۵ متر مربع، به صورت بنای سنتی و قدیمی در حال اتمام است و دارای یک حوض زیبای قدیمی در داخل آن و طاق‌های هلالی و نمای آجری است.

وی ادامه داد: محوطه این رستوران به وسعت یک‌هزار متر مربع با سنگ‌فرش کامل در دست ساخت است و برای آن یک آبنمای زیبا در 2 سطح با وسعت ۳۰۰ مترمربع دیواره در نظر گرفته شده که طراوت و زیبایی خاصی به این مجموعه می‌بخشد و از قسمت جلو رستوران، چشم‌انداز خوبی به سطح شهر ملایر دارد.

شهردار ملایر با بیان اینکه مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر نیز در کنار مینی‌ورلد در اولویت تکمیل است، ابراز امیدواری کرد: رستوران سنتی بام ملایر تا اردیبهشت امسال تکمیل و برای بازدید کنندگان و استفاده از این فضا، به بهره‌برداری برسد.

بابایی افزود: در مجموعه تفریحی توریستی بام ملایر سه رستوران احداث شده که رستوران کوروش برای ارایه غذاهای کلاسیک، رستوران جزیره برای ارایه فست‌فود و رستوران سنتی برای غذاهای محلی، سنتی و آش و دیزی به متقاضیان و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایرنا، مجموعه تفریحی، توریستی و گردشگری با وسعت ۴۸ هکتار در شمالی ترین نقطه شهر ملایر در دست اجرا است و تاکنون آثار شاخصی همچون تخت جمشید، برج پیزا، پل ورسک، آکروپلیس، برج ایفل، تاج محل، سی‌وسه پل، اهرام ثلاثه مصر، نیم‌تنه‌های شیلی، آرامگاه حافظ و خیام، کاخ خورشید، دیوار بلند چین، برج قابوس، گنبد کابوس، آبشار نیاگارا، باغ مشاهیر و سردیس‌های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا و المان‌های شهدای خلبان در این مجموعه نصب شده و یا در حال تکمیل است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 16 =