همزمان با پایان فاز نخست طرح توسعه سینماهای حوزه هنری، ۶۵ سالن سینمای تازه تأسیس و بازسازی شده با افتتاح نمادین نخستین پردیس سینمایی در شهر سقز استان کردستان، به چرخه اکران سینمای ایران اضافه شدند.
به نقل از نوپیام ، آئین افتتاح سینماهای فاز یک طرح توسعه حوزه هنری به میزبانی پردیس سینمایی مهر سقز عصر روز شنبه نهم مرداد ماه 1400 در حالی که این شهر در وضعیت زرد قرار دارد، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم “مژده لواسانی” که اجرای این برنامه را بر عهده داشت به مهمان نوازی مردم غیور استان کردستان اشاره کرد و از افتتاح 65 سالن سینمایی در 12 استان کشور و افتتاحیه نمادین 9 سالن سینمایی در استان کردستان سخن گفت.

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری آخرین سخنران این مراسم بود که طی سخنانی کوتاه گفت: انقلاب اسلامی یک الگوی نو برای اداره و پیشرفت ایران عزیز و هر جامعه بشری پیش روی جهانیان قرارداد. مردم‌سالاری دینی؛ ایده‌ای برآمده از حاقِّ اندیشه اسلامی. غایتِ مردم‌سالاری دینی حضور مردم و میدان‌داری مردم در همه عرصه‌های اجتماعی است. فرهنگ و هنر نیز در پرتو این فکر ناب معنایی دِگر خواهد یافت و مسیر رشد و تعالی را خواهد پیمود.

او ادامه داد: هنر و به‌صورت‌ خاص سینمای متعهد بر مدارِ مردم به‌گونه‌ای دیگر تکون یافته و به بافته‌های پوچ کاسب‌کاران و خام اندیشان برای هنر خوانده نمی‌شود. قلب سینما باید برای مخاطب بتپد. این اصلی‌ترین رویکرد حوزه هنری در فصل نوین حرکت آن است. البته که مخاطب سینمای ایران مردمی دین‌دار و انقلابی‌اند. امتی که هرچه داشته برای اهتزاز آرمان‌های خود به میدان آورده و از ایثار هیچ‌کدام از دارایی‌هایش بخل نورزیده است. سینمای حوزه هنری برای این مخاطب شریف تولید می‌کند و خود را متعهد می‌داند که انعکاس بزرگی و شرافت این مردم باشد.

او در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: تشکیل زنجیره سینمایی مهر حوزه هنری در سراسر کشور با تمرکز بر مخاطب کودک و خانواده و مطابق با نیازهای آنها شکل خواهد گرفت. در این زنجیره توسعه سینماها در چارچوب مجموعه‌های چندمنظوره فرهنگی و مبتنی بر زنجیره صنایع فرهنگی شامل کتاب، فیلم، موسیقی، تجسمی، گالری، فکر و اندیشه و با تمرکز بر احیای سینماهای ماندگار با بهره‌برداری فرهنگی از بناهای فرهنگی رخ خواهد داد. توزیع عادلانه و متوازن زیرساخت‌های فرهنگی در فرا تهران درحالی که دیگران حاضر به پذیرش تبعات سرمایه‌گذاری در آنجا نیستند و همچنین تقویت جریان تولید محتوا برای این زنجیره ازجمله رویکردهای تحولی در دوران تازه حوزه هنری است که در حال انجام است.

دادمان همچنین بیان کرد: انتخاب سقز به عنوان میزبان این افتتاحیه کشوری، برای همه ما نمادین و الهام‌بخش است. توسعه زیرساخت‌های فرهنگی باید مبتنی بر نگاه عادلانه بوده و به‌جای توجه به شهرهای برخوردار از امکانات فراوان بر شهرهای کمتر برخوردار و درعین‌حال بهره‌مند از فرهنگ و هنر متعالی باشد.

رئیس حوزه هنری در خاتمه تأکید کرد: ان‌شاءالله در مرحله دوم و سوم این طرح توسعه، برنامه توسعه سایر سینماهای حوزه هنری در سراسر کشور تا سال 1402 پیش‌گرفته خواهد شد. هدف ما در این طرح، رسیدن به مرز 400 پرده نمایش در سراسر کشور و توسعه زیرساخت فرهنگی در همه استان‌های کشور است.

در این مراسم محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، عبدالحمید قره داغی معاون اداری- مالی حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، سیدمصطفی حسینی مدیرعامل مؤسسه بهمن سبز، ماموستا سیدحسین حسینی امام‌جمعه شهر سقز، بهزاد رحیمی نماینده شهرستان‌های سقز و بانه، کامل کریمیان استاندار ویژه شهر سقز، خالد جعفری معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی استاندار کردستان، بهرام نصرالهی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، سایر مدیران و هنرمندان استانی حضور داشتند.

هدیه ویژه جمهوری اسلامی به مردم کردستان

در ادامه “امین مرادی” رئیس حوزه هنری استان کردستان، ضمن خوشامدگویی به حاضران، طی سخنانی بیان کرد: سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان در سال 1388 نقطه عطفی در تاریخ کردستان بود، چراکه ایشان این استان را استان هنر و فرهنگ نامیدند. این نام‌گذاری از دو جهت قابل بررسی بود، اول این که استان کردستان امنیتی نیست و دوم این که بستر توسعه این استان از مسیر فرهنگ باید بگذرد که کارآمدترین و مهم‌ترین سرمایه آن فرهنگ است که باید محور اصلی توسعه باشد. حوزه هنری این استان به‌عنوان نهاد مولود انقلاب اسلامی، بعد از سفر معظم اله به استان جلسات کارشناسی بسیاری داشت که طی آن توسعه فرهنگی استان در دستور کار قرار گرفت و حاصل آن تأسیس پردیس سه سالنه بهمن سنندج به‌عنوان مجهزترین پردیس غرب کشور بود که در سال 1391 افتتاح شد.

او ادامه داد:در گام دوم و در راستای توجه به اصل عدالت در سال 1396 سینمای آزادی در شهر بیجار افتتاح شد و در گام سوم باتوجه به مطالبه هنرمندان سقز، کلنگ این مجموعه در اسفند سال 98 زده شد که به دلیل شیوع کرونا وقفه کوتاهی افتاد. اما در نهایت با تلاش حوزه هنری و مؤسسه بهمن سبز، علیرغم محدودیت‌های اعتباری و شیوع کرونا، این تهدید تبدیل به یک فرصت شد و امروز شاهد افتتاح این پردیس سه سالنه هستیم.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در ادامه بیان کرد: این پردیس صرف نمایش فیلم نیست و یک پاتوق فرهنگی است برای کشف استعدادهای جوانان این دیار جهت تولیدات فاخر؛ خرسندم که با افتتاح 9 سالن در استان کردستان، تعداد سالن‌ها به 13 سالن رسیده است. این هدیه جمهوری اسلامی به مردم شریف این دیار بعد از سه دهه تحقق پیدا کند.

مردم شهر سقز با هنر بیگانه نشده‌اند

بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه نیز طی سخنانی بیان کرد: اتفاق فرخنده‌ای است که بعد از سه دهه تعطیلی سالن‌های سینما چنین سالنی در این شهر افتتاح شد. متأسفانه بعد از ورود فضای مجازی ما از لمس فیزیکی فرهنگ و هنر محروم شدیم، اما قطعاً به دلیل جایگاه فرهنگی شهر سقز و برگزاری جشنواره تئاتر کردی، این اتفاق نخواهد افتاد، چراکه مردم شهر سقز با هنر بیگانه نشده‌اند. از سوی دیگر هنر سینما به‌عنوان هنر هفتم، جایگاه ویژه‌ای دارد و تأثیرگذاری خودش را خواهد داشت. سالنی با این کیفیت همه مردم را از هر قشری دعوت خواهد کرد.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =