فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع دسترسی غیرمجاز به چندهزار حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام) توسط باند ۶نفره خبر داد.
به نقل از نوپیام ؛ سردار حسین رحیمی با اشاره به انهدام یکی از بزرگترین باندهای دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های اجتماعی شهروندان تهرانی اظهار کرد: در پی مراجعه چندصد نفر از همشهریان تهرانی به پلیس فتای تهران مبنی بر دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری‌شان در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، مراتب به‌صورت ویژه در دستور کار پلیس فتای پایتخت قرار گرفت.

رئیس پلیس تهران ادامه داد: شکات عنوان می‌کردند که حسابهای کاربری آنها مورد هجوم افراد ناشناس قرار گرفته و از آنها سوءاستفاده شده است به‌طوری که در قسمت پیامها از مخاطبین و دنبال‌کنندگان آنها درخواست واریز وجه کرده‌اند و در برخی موارد مبالغی واریز شده است.

وی تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتای تهران بزرگ اقدامات تخصصی خود را آغاز کردند و با بررسی‌های فنی و سایبری موفق شدند ردپای مجرمان را در فضای مجازی و حقیقی شناسایی کنند و پس از تشریفات قضائی اعضای اصلی این باند 6نفره را در یک عملیات غافلگیرانه در سه نقطه خارج تهران به‌صورت همزمان دستگیر و به پلیس فتای تهران منتقل کردند.

رحیمی بیان کرد: تاکنون در بررسی‌های اولیه حدود 700 پرونده مفتوح در تهران بزرگ شناسایی شده است و متهمان در اظهارات اولیه به دسترسی غیرمجاز به صفحات بیش از سه‌هزار نفر از کاربران اینستاگرام در کشور اقرار کردند که بررسی‌های تکمیلی در حال انجام است.

فرمانده انتظامی تهران عنوان کرد: مجرمین پس از حضور در پلیس فتا با خیال اینکه ردی از خود به‌جای نگذاشته‌اند، همه چیز را انکار می‌کردند اما پس از مشاهده ادله دیجیتال جمع‌آوری‌شده توسط پلیس، به جرم خود اقرار و بیان کردند اکثر قربانیان آنها افرادی بودند که از رمزهای ساده و قابل حدس نظیر شماره تلفن همراهشان استفاده می‌کردند.

وی با اشاره به لزوم فعال‌سازی تأیید هویت دومرحله‌ای برای حسابهای کاربری شبکه‌های اجتماعی به شهروندان توصیه کرد که حین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت و از قرار دادن اطلاعات حساب کاربری خود به دیگران خودداری کنند.

این مقام انتظامی متذکر شد: شهروندان در صورتی که پیامی در شبکه‌های اجتماعی توسط دوستان یا آشنایانشان مبنی بر درخواست واریز وجه دریافت کردند حتماً از طرق دیگر، نظیر برقراری تماس تلفنی صحت محتوای پیام ارسالی را قبل از واریز وجه احراز کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به‌آدرس www.cyberpolice.ir بخش گزارش‌های مردمی یا در تماس با شماره تلفن 110 با پلیس در میان بگذارند.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + یازده =