معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی می‌گوید: بیشترین خسارت کرونا در ایران به صنعت گردشگری وارد شد اما راهکار خروج از این وضع هم مشخص است؛ امیدواریم به موازات واکسیناسیون، برنامه‌های مربوط به متقاعدسازی اذهان گردشگران داخلی و خارجی برای سفر را شروع کنیم.
به نقل از نوپیام ، از آغاز همه‌گیری کرونا در ایران در اسفند سال 1398 تاکنون نزدیک به 18 ماه می‌گذرد و کشور اکنون درگیر موج پنجم شیوع این ویروس منحوس است؛ ویروسی که همه جهانیان برای پایان آن و آزاد شدن بخش زیادی از محدودیت‌های ایجاد شده در زندگی روزمره‌شان لحظه شماری می‌کنند.

بی‌تردید یکی از مهمترین عادات و تفریحات مهم بشری که تحت تأثیر این پاندمی قرار گرفت، مقوله سفر بوده است و به دنبال آن اقتصاد صنعت گردشگری نیز به شدت از زمان آغاز همه‌گیری کرونا آسیب دیده است.

این شرایط اما در ایران کاملا محسوس است چراکه پیش از شیوع کرونا نیز کشور ما شرایط و رتبه مناسبی علی‌رغم ظرفیت‌های بالقوه در حوزه گردشگری نداشت.

به نظر می‌رسد حالا و پس از گذشت زمانی نزدیک به دو سال و به استناد شواهد پزشکی به هیچ عنوان زمان پایان دقیق این همه‌‌گیری مشخص نبوده و قطعا نزدیک نیست. در این شرایط پیدا کردن راهی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با کرونا معقولانه‌ترین روش و انتخاب به نظر می‌رسد.

بر همین اساس ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: گردشگری بیشترین خسارت را در عرصه جهانی از شیوع ویروس کرونا داشت. در ایران هم بیشترین خسارت به این صنعت نوپا و در حال رشد وارد شد.

وی افزود: طبیعتاً راهکاری که برای خروج از این وضعیت وجود دارد، مشخص است. امیدواریم بتوانیم به موازات واکسیناسیونی که اتفاق می‌افتد، ما هم برنامه‌های مربوط به متقاعدسازی اذهان گردشگران داخلی و خارجی را برای انجام سفرهایشان شروع کنیم و با فعال کردن زنجیره تأمین خدمات گردشگری مجدداً به روزهای خوب گذشته و بهتر آینده برگردیم.

تیموری ضمن اشاره به این موضوع که کشور در شرایطی گریبان‌گیر ویروس شدیم که در سال 97 و 98 یعنی زمانی که آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و ناآرامی‌هایی وجود داشت، دومین رشد سریع در حوزه گردشگری را تجربه کردیم، بیان کرد: ما بارها به ستاد کرونا و کمیته‌های مربوط به آن اعلام کردیم که بحث سفر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسخه مورد تجویز سازمان جهانی گردشگری و کشورهای مختلف است. ویروس کرونا فعلاً میهمان ماست. پس نمی‌توان با توجه به درازمدت ماندن این مهمان ناخوانده فعالیت‌هایمان را متوقف کنیم بلکه باید به جای ممنوعیت، سفر را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود و راه و رسم درست سفر را به مردم و فعالان گردشگری آموزش دهیم.

معاون گردشگری در پایان گفت: در بخش سفر، رعایت پروتکل‌ها و حتی دغدغه‌هایمان را با همکاران در ستاد کرونا مطرح کرده ایم. دنیا گردشگری را موتور محرک رونق اقتصادی در پساکرونا می‌داند و ما هم باید این مسیر را پیش بگیریم.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =