رئیس انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور از اعلام وصول طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی خبر داد و بر لزوم جلوگیری از بروز تعارض منافع در صورت تشکیل این سازمان، تأکید کرد.
احمد مسلمی از اعلام وصول طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی خبر داد و گفت: یکی از اهدافی که در اساسنامه انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی مطرح شده بود، تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی بود که هدف از تشکیل این سازمان، سر و سامان دادن به نیروهای انسانی و ضوابط حوزه تجهیزات پزشکی است.

وی افزود: در چند دوره مجلس، برای تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی رایزنی شده بود که به نتیجه‌ای نرسید و طرح تشکیل این سازمان در مردادماه سال جاری در مجلس یازدهم اعلام وصول شده است؛ البته مجلس اشکالاتی را به این طرح وارد کرده است بنابراین انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی کشور کارگروهی را مشخص کرده که طی چند روز آینده این اصلاحات انجام و سپس به مجلس تقدیم شود.

وی در پاسخ به این سؤال که “تشکیل سازمان مجزا برای مهندسین تجهیزات پزشکی چه سودی برای مردم دارد” ابراز داشت: نظارت بر کیفیت تجهیزات پزشکی تولیدی یا وارداتی و ارزیابی و نظارت بر نگهداری این تجهیزات در مراکز تشخیصی درمانی ازجمله اقداماتی است که می‌تواند بر عهده این سازمان قرار بگیرد تا کیفیت این محصولات ساماندهی شود؛ همچنین بازآموزی و رتبه بندی مهندسین پزشکی می‌تواند منجر به افزایش کیفیت ارائه خدمات به مردم شود.

مسلمی ادامه داد: سازمان مهندسی تجهیزات پزشکی یک نهاد غیردولتی خواهد بود اما حاکمیت از طریق تدوین قانون می‌تواند به آن قدرت بدهد؛ یعنی دولت می‌تواند بخشی از وظایف نظارتی را به این سازمان محول کند. برای مثال نظارت بر کیفیت محصولات و بازار عرضه، قیمت گذاری و تعیین تعرفه خدمات مرتبط با تجهیزات پزشکی را می‌توان به این سازمان واگذار کرد که این مسئله در اهداف طرح نیز آمده است.

رئیس انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور در پاسخ به سؤال “با توجه به این‌که واگذار کردن برخی وظایف از جمله وظایف نظارتی به سازمان‌های صنفی، باعث ایجاد تعارض منافع می‌شود که اغلب اوقات در تناقض با منافع مردم است؛ آیا برای رفع تعارض منافع برنامه‌ای دارید؟” بیان داشت: تعیین این مسئله که سازمان نظام مهندسی پزشکی چه بخشی از وظایف را بر عهده خواهد گرفت، منوط به تصمیم مجلس شورای اسلامی است. یکی از چالش‌هایی که سازمان‌های مربوط به یک صنف دارند، بحث تضاد منافع است که ممکن است اتفاق بیفتد و باید در تدوین نهایی این طرح، مسئله تعارض منافع به خوبی دیده شود و محدوده کاری و عملکردی سازمان نظام مهندسی تجهیزات پزشکی مشخص شود چرا که اگر وظایف این سازمان به خوبی تبیین نشود، شاهد بروز مشکلاتی نظیر آنچه در سازمان‌های صنفی دیگر رخ می‌دهد خواهیم بود.

وی اذعان داشت: اگر اعضای یک سازمان صنفی خود در بخش خصوصی منافعی داشته باشند، نمی‌توانند تصمیم‌گیری یا نظارت بدون تعارض منافع داشته باشند که این امر منجر به نارضایتی مردم خواهد شد؛ با توجه به این‌که هنوز جلساتی برای کارشناسی جزئیات طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی برگزار نشده است؛ اختیارات این سازمان هنوز مشخص نیست و باید جلوگیری از ایجاد تعارض منافع در این جلسات به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نه =