سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ماه مبارک رمضان در پیش است و همه ساله در این ایام با کمبود خون و فرآورده‌های آن مواجه می‌شویم.

بشیر حاجی‌بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و نیاز مراکز اهدای خون، اظهار داشت:‌همه ساله در ایام ماه رمضان به دلیل روزه‌داری هموطنان، از آمار اهدای خون در کشور کاسته می‌شود. تدابیر ما برای جبران کاهش آمار اهدایی خون شامل تغییر ساعات فعالیت مراکز اهدای خون در کل کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به استقبال مردم از اهدای خون در ماه مبارک رمضان در شیفت‌های شب و پس از افطار امسال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و استمرار قانون منع تردد و عبور و مرور شبانه، این سازمان با چالش جدی عدم حضور اهداکنندگان و کاهش شدید ذخایر خونی کشور مواجه خواهد شد.

*تامین خون 900 مرکز درمانی

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: سازمان انتقال خون موظف است و باید جوابگوی نزدیک به 900 بیمارستان و مراکز درمانی از نظر تأمین خون و فرآورده‌های آن نظیر پلاکت، گلبول قرمز فشرده ‌شده و پلاسما باشیم.

حاجی بیگی ابراز داشت: باید همکاری‌های لازم از طرف مسؤولان ذی‌ربط با سازمان انتقال خون ایران به جهت حضور اهداکنندگان خون طبق سنوات گذشته در ساعات منع تردد بعد از افطار صورت پذیرد؛ در این خصوص مکاتبات لازم با ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گرفته است که امیدواریم همکاری‌های لازم با اهداکنندگان خون از نظر تردد به مراکز اهدایی خون انجام شود.

وی اضافه کرد: تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراکز اهدای خون سراسر کشور جهت سلامت اهداکنندگان خون رعایت می‌شود. اطمینان داریم که تمامی مراجعان جهت اهدای خون از سالم‌ترین افراد جامعه هستند که اصول خودمراقبتی را به خوبی انجام می‌دهند. تمامی وسایل و تجهیزات استفاده شده در پروسه اهدای خون کاملاً استریل و یکبار مصرف هستند.

*روزه‌داری منعی جهت اهدای خون نیست

سخنگوی سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: روزه‌داری منعی جهت اهدای خون نیست؛ با توجه به نیاز به خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه اهدای خون باید به صورت مستمر صورت پذیرد. 20 درصد از خون‌های اهدای مردم به مصرف بیماری‌های خاصی نظیر تالاسمی می‌رسد کمبود خون و فرآورده‌های آن در استان‌های شمالی کشور مثل گیلان و مازندران، خراسان رضوی و استان‌های جنوبی کشور مثل سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و خوزستان بیشتر احساس می‌شود.

حاجی بیگی گفت: مردم این استان‌ها باید اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون نشان دهند و اهدای خون باید با تصمیم آگاهانه و مسؤولانه باشد در صورت عدم برنامه‌ریزی مناسب و فوری در خصوص حضور اهداکنندگان خون در ساعات پس از افطار با کاهش شدید ذخایر خون و مشکل جدی در تأمین خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی کشور در ماه آینده مواجه خواهیم بود.

وی ابراز داشت: استمرار وضع تردد عبور و مرور در شب امکان حضور مراجعان اهدایی خون را کاملاً‌ محدود می‌سازد و این سازمان را با چالش عدم حضور اهداکنندگان خون در مراکز انتقال خون در ساعات پس از افطار مواجه خواهد کرد.

*امکان تردد شبانه برای اهدای خون فراهم شود

سخنگوی سازمان انتقال خون متذکر شد: باید در جلسات ستاد ملی کرونا امکان عبور و مرور شبانه در ماه مبارک رمضان برای اهدای خون ، پلاسما و پلاکت مورد ارزیابی و بررسی سریع قرار گیرد. اهدای خون در ماه مبارک رمضان اقدامی جهادی و نماد همدلی و ایثارگری است.

حاجی بیگی تصریح کرد: ماه مبارک رمضان در پیش است و همه ساله در این ایام با کمبود خون و فرآورده‌های آن مواجه می‌شویم.

پست های پیشنهاد شده

نظر s

  1. خوب بود


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + سه =