معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از اجرای طرح روستای پاک در جزیره توریستی قشم خبر داده است.

مهدی زارعی گفت: دو دوره از این طرح در گذشته برگزار شده بود؛ یکبار در دهه 80 و بعدها، حدود سال 1395 اما در ادامه متوقف شد تا امسال که سومین دوره آن درحال برگزاری است. طرح از شهریور آغاز شده و تا نیمه مهر ادامه دارد. در جریان آن نیز 70 روستای جزیره با مشارکت مردم و مدیریت دهیاران در رقابتی تنگاتنگ به پاکسازی و ساماندهی روستاها می پردازند.
به گفته او، 50 درصد امتیاز طرح روستای پاک به نظافت و آراستگی ظاهر روستا با نصب تابلوهای راهنما، مدیریت زباله، ایجاد فضای سبز و نماسازی ها، حفاظت از فضای تاریخی و به سازی تاسیسات گردشگری و اقامتی، مدیریت منابع محیط زیستی با محور توسعه پایدار و مشارکت جوامع محلی مربوط می شود و 50 درصد امتیازها نیز به اجرای طرح های ابتکاری و خلاقانه اختصاص دارد. برای اجرای چنین طرحی، جلسات توجهی با دهیاران برگزار شده است و در پایان ارزیابی ها نیز ضمن انتخاب سه روستای برتر، از سه دهیار نیز تقدیر خواهد شد.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم افزود: برای ایجاد محرک و مشوق قوی در روستاها، برخلاف دو دوره پیشین، امسال سه روستای پاک برگزیده خواهند شد که برای جایزه، هر یک از این سه روستا، یک میلیارد تومان به عنوان سهم مشارکت در طرح های عمران با اولویتِ نیاز روستا دریافت خواهد کرد. همچنین برای دهیاران برگزیده جایزه نقدی درنظر گرفته شده تا همیاری، مدیریت و کار آنها به این شکل ارزش گذاری شود.

زارعی گفت: در راستای این طرح، پسماند زباله های جزیره نیز ساماندهی می شود. درحال حاضر پسماندها در قشم اصولی دفن نمی شوند. در بازدیدی هم که از محل دفن زباله ها انجام شد، متوجه شدیم زباله ها را در نقطه ای دپو و در سه چهار محل دفن می کنند. این محل اکنون سامان دهی و عاری از زباله شده است. محل جدیدی برای زباله ها حفر شد تا مطابق با استانداردها دفن شوند و در ادامه برای امحای آنها تدبیری شود.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =